Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Віктор Янукович — Президент України
14 лютого 2010 року Центральна виборча комісія України зареєструвала президентом України Віктора Януковича, який у другому турі виборів з перевагою у 3,4% переміг Юлію Тимошенко.
На обкладинці: Віктор Федорович Янукович
8297
Особистості
Володимир Лук'янюк
Віктор Федорович Янукович народився 9 липня 1950 року в робітничому селищі поблизу Єнакієво в сім'ї металурга і медсестри. Рано втративши матір, виховувася бабусею, закінчив середню школу, навчався в місцевому технікумі, з якого був відрахований за вчинення кримінального злочину. Був двічі судимий (15 грудня 1967 року та 8 червня 1970 року) і просидів у в'язниці за кримінальні злочини, загалом, три з половиною роки. У 1978 року судимості було знято і в 1980 році Янукович заочно закінчив Донецький політехнічний інститут за спеціальністю інженер-механік.
До 1996 року Віктор Янукович займав різні посади на місцевих і донецьких підприємствах, досягнувши посади генерального директора Донецького територіально-виробничого об'єднання автомобільного транспорту «Донецькавтотранс», що дало можливість розпочати політичну кар'єру — влітку 1996 року Віктора Януковича призначено заступником, потім першим заступником голови обласної державної адміністрації. 14 травня 1997 року Янукович став Головою Донецької облдержадміністрації, а наступного року — Головою Донецької облради.
Перебуваючи на посаді Голови облдержадміністрації, Віктор Янукович не вступав в Партію регіонів, проте не приховував своїх симпатій до неї, і очолив її в 2003 році, коли вже був призначений на посаду прем'єр-міністра України за квотою фракції «Регіони України». Після поразки у виборах на посаду Президетнта України 2004 року, коли перемогу отримав Віктор Ющенко, Янукович подав у відставку з посади голови Уряду. За часів його першого уряду зафіксовано найвищий показник зростання ВВП за всю історію незалежної України — 12,1% (2004).
Під час невдалої президентської кампанії у засобах масової інформації та з трибуни Верховної Ради були оприлюднені факти біографії Януковича, пов'язані із вчиненими ним злочинами та із співпрацею з КДБ, проте це не завадило йому продовжити політичну діяльність, і в квітні 2005 року лідери 19 політичних партій та 12 громадських організацій створили опозиційну коаліцію на чолі з Віктором Януковичем, з якою він був обраний депутатом Верховної Ради V скликання, а з 4 серпня 2006 по 18 грудня 2007 року знову був призначений Прем'єр-міністром.
У травні-червні 2009-го Янукович знову з'явився на обрії великої політики: Партія регіонів почала переговори про створення широкої коаліції з Блоком Юлії Тимошенко. Проте в жовтні 2009 року вони обоє зареєструвались як кандидати у президенти України. У першому турі виборів, які пройшли 17 січня 2010 року, найбільшу кількість голосів набрав Віктор Янукович — 8 686 751 (35.32%), друге місце посіла Юлія Тимошенко — 6 159 829 (25.05%), а чинний президент Віктор Ющенко з результатом 5,45% став п'ятим. За результатми голосування у другому турі Віктор Янукович переміг з перевагою у 3,38% (2 526 922 голосів), і 14 лютого 2010 року Центральна виборча комісія Україниоголосила Віктора Януковича президентом України.
У внутрішній політиці основні дії Януковича були направлені на побудову президентської вертикалі влади на противагу парламенту, а масштаби кадрових змін на всіх рівнях державного апарату перевершили «кадрові чистки», що відбувались після Помаранчевої революції — на більшість керівних посад у державі призначалися вихідці з Донбасу за принципом особистої відданості президенту, що сприяло небувалому зростанню корупції на всіх щаблях влади. Оголошена в 2011 році на «Всесвітньому економічному форумі» в Давосі програма з 21 реформи практично так і не була реалізована, про що Янукович сам заявив в січні 2013 року, звинувативши Прем'єр-міністра Миколу Азарова в саботажі.
У зовнішній політиці Янукович проводив політику зближення з Росією і Митним союзом Росії, Білорусії і Казахстану попри законодавчо затверджений ще в 2003-у курс країни на євроінтеграцію. Коли в листопаді 2013 року відмова Януковича від підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, робота над якою тривала попередні шість років, стала доконаним фактом, в Києві, а потім і в інших містах країни розпочались масові протести, які змусили Віктора Януковича рятуватись втечею з країни і 22 лютого 2014 року Верховна Рада України прийняла постанову про усунення Віктора Януковича з посади Президента України.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 17 травня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

День Святого Валентина
Релігія
День Святого Валентина
Особистості
Україна
Політика
Європа
Новітня історія
Наш час

Головні події 14 лютого

#ЦейДень
Все про 14 лютого
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left13 лютого
15 лютогоkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward