Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Загибель Джеймса Кука
14 лютого 1779 року, під час свого третього візиту до Гавайських островів у сутичці з тубільцями загинув 50-літній англійський мореплавець Джеймс Кук.
На обкладинці: Джордж Картер «Вбивство Джеймса Кука», 1783 рік
18608
Особистості
У 1768 році офіцер королівського флоту лейтенант Джеймс Кук розпочав свою першу експедицію, споряджену для пошуків Південного континенту (Terra Australia), так і не знайденого. У 1771 році він повернувся до Англії, здійснивши кругосвітню подорож і дослідивши узбережжя Нової Зеландії та Австралії. У 1772 році Кук розпочав нове плавання в район півдня Тихого океану, відвідав Нові Гебриди, відкрив Нову Каледонію, масу дрібних островів і досягнув найпівденнішої на той час точки Землі.
12 липня 1776 року Джеймс Кук відплив з Плімута у свою третю кругосвітню подорож на чолі експедиції з двох кораблів "Резолушн" та "Діскавері" в пошуках "Великого проходу" — північного шляху з Атлантичного океану в Тихий.
Відвідавши Кейптаун, Тасманію, Нову Зеландію, Таїті, 22 грудня 1777 року кораблі перетнули екватор і через 2 дні відкрили острів Різдва. 18 січня 1778 року Кук вперше натрапив на Гавайські острови і, найімовірніше, став першим європейцем, що віддвідав цей архіпелаг, названий мореплавцем Сандвічевими островами на честь лорда Адміралтейства, Джона Монтегю, герцога Садвічеського.
Через два тижні експедиція вирушила в напрямку Аляски. Кук пройшов Берінговою протокою, перетнув Північне полярне коло і увійшов у Чукотське море, але був змушений повернутись, оскільки натрапив на вкриті льодами води. 26 листопада експедиція знову висадилася на Гавайях. Ще в перший візит європейці були прийняті аборигенами як боги, і під час другого перебування на островах, яке тривало близько двох місяців, їх також приймали надзвичайно гостинно. Однак згодом із-за масових крадіжок майна з кораблів, стосунки з тубільцями стали напруженими, і Кук поспішив відплити з Гаваїв.
Проте із-за шторму через тиждень експедиція була змушена повернутись. Гавайці зустріли команду Кука вкрай вороже, закидали каміннями і обікрали. Переговори з місцевим правителем Каланіопу привели до збройної сутички, в якій загинув вождь одного з племен. Кук з командою спробували рятуватись втечею на корабель, але в сум'ятті відступу він був убитий гавайцями (імовірно ударом списа в потилицю).
Після смерті Кука посада начальника експедиції перейшла до капітана "Діскавері" Чарльза Клерка. Він намагався домогтися видачі тіла Кука мирним шляхом. Зазнавши невдачі, Клерк провів військову операцію, в ході якої під прикриттям гармат висадився десант та захопив і спалив дотла прибережні поселення і відкинув гавайців в гори. Після цього гавайці доставили на "Резолушн" корзину з десятьма фунтами м'яса і людську голову без нижньої щелепи.
22 лютого 1779 останки Кука були поховані в морі. Капітан Клерк загинув від туберкульозу, на який був хворий протягом усього плавання. В Англію кораблі повернулися 4 жовтня 1779 року. Смерть Кука Англія відзначила загальним трауром. Лондонське королівське товариство, членом якого він був, розпорядилось виготовити на його честь медаль.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Особистості
Америка
Нова історія

Головні події 14 лютого

#ЦейДень
Все про 14 лютого
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left13 лютого
15 лютогоkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward