Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Операція «Блакитний тушканчик»
13 лютого 1960 року на полігоні в алжирській провінції Регган на відстані 600 кілометрів на південь від міста Бечар Франція провела успішне випробування атомної зброї і стала четвертою ядерною державою світу після США, СРСР і Великої Британії.
8903
Наука, освіта і техніка
Володимир Лук'янюк
Ядерна програма Франції почалась у 1945 році, коли нобелівський лауреат Фредерік Жоліо-Кюрі зумів переконати Главу Тимчасового уряду Французької республіки Шарля де Голля створити Комісаріат з атомної енергії, під керівництвом якого у 1948 році у Франції був запущений перший ядерний реактор, а через чотири роки був прийнятий план розвитку атомної енергетики.
Після Суецької кризи у Франції був створений комітет із військового застосування атомної енергії, який вирішив самостійно створювати ядерну зброю, побоюючись, що країна може бути втягнута у потенційний конфлікт за участю НАТО. У 1958 році в Алжирі було розпочато будівництво полігону для ядерних випробувань, а після повернення Шарля де Голля у політику були прийняті остаточні рішення по створенню французьких ударних військових підрозділів, здатних застосувати ядерну зброю у будь-якій точці світу.
13 лютого 1960 року відбулось успішне випробування першої французької атомної бомби, яке мало кодову назву «Блакитний тушканчик» — на полігоні в алжирській провінції Регган був підірваний заряд потужністю 70 кілотонн. Незважаючи на те, що в цей час тривала Алжирська війна, на полігоні Регган були проведені ще два випробування: 1 кітня — «Білий тушканчик» і 27 грудня — «Червоний тушканчик» (названі за кольорами французького прапора).
Місце вибуху «Блакитного тушканчика»
Місце вибуху «Блакитного тушканчика»
Після отримання Алжиром незалежності від Франції, в Сахарі продовжувались ядерні випробування, які із-за протестів виконувались під землею. В 1964 році вони були перенесені на атоли Муруроа і Фангатауфа в Полінезії (в південній частині Тихого океану), де тривали до 27 січня 1996 року. Всього з 1960 року Франція провела 210 випробувань ядерної зброї. У вересні 1996 року року вона приєдналась до Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань (ДВЗЯВ), який був ратифікований у 1998 році.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 06 лютого 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Викрадення «Мони Лізи»
Кримінал
Викрадення «Мони Лізи»
Наука, освіта і техніка
Європа
Африка
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 13 лютого

#ЦейДень
Все про 13 лютого
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left12 лютого
14 лютогоkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward