сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Коронація Вільгельма Оранського
13 лютого 1689 року в Лондоні відбулась офіційна коронація Вільгельма III Оранського і його дружини Марії II Стюарт, дочки поваленого в результаті "Славної революції" короля Якова II, останнього католика на англійському троні.
На обкладинці: Вільгельм III Оранський. Портрет пензля невідомого автора XVIII століття
6493
Особистості
У 1685 році після смерті англійського короля Карла II, який не мав законних дітей, на трон Англії і Шотландії вступив його молодший брат Яків II, дядько і тесть Вільгельма Оранського. Вже через кілька місяців після коронації Яків, який відкрито сповідував католицьку віру, почав проводити політику, що викликала крайнє незадоволення протестантського більшості. У листопаді 1685 року парламент був розпущений і більше вже за весь період правління Якова не збирався. Через два роки король випустив «Декларацію про релігійної терпимості», сприятливу для католиків. На всі ключові пости в країні король призначав католиків, а всі прояви найменшого невдоволення або непослух негайно каралися зміщенням зі своїх посад.
Політика «релігійної терпимості» стосовно католиків викликала різкий протест англіканських єпископів, а також громадськості, обуреної вигнанням протестантів з сусідньої Франції після скасування Нантського едикту (1685). Деякий час противники Якова сподівалися на смерть літнього короля, після чого трон Англії зайняла б його дочка-протестантка Марія, дружина Вільгельма Оранського.
Годфрі Неллер «Марія II Стюарт», 1690 рік
Годфрі Неллер «Марія II Стюарт», 1690 рік
Однак в 1688 році у 55-річного Якова II несподівано народився син, і ця подія послужила поштовхом до перевороту - із-за появи спадкоємця престолу виникла загроза воцаріння католицької династії в протестантській (англіканській) країні. В Англії почалась "Славна революція" - сім високопставлених лідерів парламентської опозиції підготували змову проти короля і вирішили посадити на англійський престол штатгальтера (правителя) Нідерландів Вільгельма III Оранського, зятя Якова II (1677) і одного з головних учасників воєнних коаліцій проти католицької Франції.
Виступаючи під гаслом "За протестантську релігію і вільний парламент", вони запропонували Вільгельму та Марії приєднатись до змови, і в листопаді 1688 року Вільгельм з 45-тисячним військом висадився у Девонширі. Не зустрівши ніякого опрору з боку королівських військ, які фактично дезертирували і кинули короля на призволяще, Вільгельм увійшов у Лондон, давши можливість Якову II втекти до Франції.
13 лютого 1689 року парламент проголосив Вільгельма III і Марію II співправителями Англії при умові прийняття ними "Білля про права", який був затверджений королем восени того ж року і закріпив верховенство парламенту над королівською владою.
У 1701 році, перед своєю смертю, Вільгельм III видав "Акт про престолонаслідування", за яким спадкоємці Якова не могли стати англійськими королями (а з 1707 року - і британськими) через католицьке віросповідання своєї родини, а престол переходив до представників Ганноверського династії.
«Цей день в історії» © 2001-18. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Особистості
Європа
Нова історія

Головні події 13 лютого

#ЦейДень
Все про 13 лютого
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left12 лютого
14 лютогоkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

arrow_upward