Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Латеранські угоди
11 лютого 1929 року у Латеранському палаці в Римі державний секретар Ватикану кардинал П'єтро Гаспаррі та прем'єр-міністр Італії Беніто Муссоліні підписали договір, у відповідності з яким було створено нову папську державу Ватикан, яку Італія визнавала як рівноправний суб'єкт міжнародного права. Згідно з Латеранськими угодами, папа римський відмовлявся від участі в політичному житті Італії, міжнародних конференціях на державному рівні, залишаючись лише главою католицької церкви і папської держави.
9233
Політика
Володимир Лук'янюк
Папська держава була заснована у 754 році, коли король франків Піпін Короткий, до якого папа римський Стефан II звернувся по захист від лангобардів, подарував Святому престолу території Римського і Равенського екзархатів, що колись належали Візантії. У 772 році Карл Великий розширив папські володіння поблизу Равенни, а його син Людовик I Благочестивий подарував ще кілька територій. Повну незалежність від феодальної знаті Італії, Франції та Німеччини Папська держава здобула за Іннокентія III, з ослабленням впливу Священної Римської імперії німецької нації, яка в 1197 році остаточно втратила Італію.
У наступні століття вплив Риму на політичні події в Європі був одним із найвизначальніших і став слабнути лише в кінці XVIII віку, особливо в епоху революційних і наполеонівських воєн. Після проголошення об'єднаного Італійського королівства, Папська область разом з Римом (крім Ватикану) увійшла до його складу лише 20 вересня 1870 року, коли її союзник Франція зазнала поразки від Прусії.
Наступні 60 років римські папи вважали себе «полоненими», продовжуючи претендувати на світську владу, і лише 11 лютого 1929 року державний секретар Ватикану кардинал П'єтро Гаспаррі та прем'єр-міністр Італії Беніто Муссоліні в Латеранському палаці в Римі підписали договір, за яким Ватикан набув унікального в міжнародному праві суверенітету — він є властивістю не самої територіальної одиниці розміром 44 гектари в центрі Риму, або її населення, а належить юридичному утворенню під назвою Апостольський Престол, влада якого на території Держави Міста Ватикан є верховною та єдиною, а на міжнародній арені Святий Престол є незалежним і самостійним.
Крім того, за Латеранськими угодами Італія зобов'язалась виплатити Святому Престолу відшкодування за втрату суверенітету, території і майна у 1870 році, а Ватикан — визнати об’єднане Італійське королівство під владою Савойської династії і Рим як його столицю та дотримуватись нейтралітету в міжнародних відносинах і утримуватись від посередництва, якщо на його участь у цьому не дали згоду усі сторони.
Прем'єр-міністр Італії Беніто Муссоліні підписує Латеранські угоди (справа від нього за столом — державний секретар Ватикану кардинал П'єтро Гаспаррі). Рим, 11 лютого 1929 року
Прем'єр-міністр Італії Беніто Муссоліні підписує Латеранські угоди (справа від нього за столом — державний секретар Ватикану кардинал П'єтро Гаспаррі). Рим, 11 лютого 1929 року
7 червня 1929 року Папа Пій ХІ оголосив Основний закон (конституцію) Держави Міста Ватикан, який діяв до 2001 року, коли був замінений новим, оголошеним Іваном Павлом ІІ, — згідно з ним Верховний Понтифік, Суверен Держави Міста Ватикан, володіє всією повнотою законодавчої, виконавчої та судової влади і лише Папа Римський має право в будь-який час вносити зміни до чинної конституції або замінити її новою.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 05 лютого 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Політика
Релігія
Європа
Новітня історія
Інтербелум

Головні події 11 лютого

#ЦейДень
Все про 11 лютого
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left10 лютого
12 лютогоkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward