«Кубик Рубіка»
Розваги і дозвілляВолодимир Лук'янюк
10 лютого 1980 року на Міжнародному іграшковому ярмарку в Нью-Йорку представлена механічна тривимірна головоломка «Кубик Рубіка», яка протягом 1980-х років стала найпопулярнішою головоломкою у світі і залишається такою до сьогодні.
15545
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

У 1974 році тридцятилітній доцент Будапештського університету мистецв і дизайну Ерно Рубік, шукаючи наочний спосіб пояснити своїм студентам основи математичної теорії груп, створив дерев'яну конструкцію з 27 маленьких кубиків. Щоб продемонструвати взаємне переміщення елементів однієї групи, не порушуючи їх групової єдності, грані кубиків були розмальовані різними кольорами. Захопившись отриманою конструкцією, Рубік зайнявся створенням механізму, який би одночасно і утримував всі кубики і дозволяв їм преміщуватися в трьох площинах.

Для цього на місце центрального кубика, невидимого зовні, була поміщена циліндрична трубчаста хрестовина, на яку насаджувались всі зовнішні кубики, в яких із внутрішнього боку були вирізані фрагменти таким чином, щоб порожнина утворювала частину циліндра. Це дозволяло всім 27 кубикам вільно рухатись, а розфарбовувати довелось лише 54 зовнішні грані. 30 січня 1975 року Рубік отримав угорський патент на свій винахід, який він назвав «Магічний куб».
Ерно Рубік, 1981 рік
Ерно Рубік, 1981 рік

Промислове виробництво «Магічного кубу» почалось у 1977 році і згодом його випадково побачив німецький підприємець Тібор Лаці, який у 1979 році на Нюрнберзькому іграшковому ярмарку зумів зацікавити ним власника британської компанії Seven Towns Томаса Кремера. Його зусиллями було підписано контракт із компанією Ideal Toy Corporation, яка зайнялась дистрибуцією іграшки у США і запропонувала змінити її назву.

10 лютого 1980 року «Кубик Рубіка» дебютував на Міжнародному іграшковому ярмарку в Нью-Йорку і почав свій тріумфальний похід світом — лише за перші два роки було продано 100 мільйонів офіційно вироблених іграшок і ще стільки ж підробок. У 1980 році «Кубик Рубіка» був визнаний кращою іграшкою в Угорщині, США, Великобританії, Франції і Німеччині, а його виробництво через нездатність угорських підприємств задовільнити попит, були розміщено в Гонконгу, Тайвані і Бразилії.

5 червня 1982 року у Будапешті за участю представників 19 країн пройшов перший міжнародний чемпіонат по складанню «Кубика Рубіка» на швидкість, на якому переміг 16-річний американець Мін Тан з результатом 22,95 секунди (як свого часу зізнався Ерно Рубік, у нього на складання власного винаходу пішло більше місяця). 21 листопада 2015 року «Кубика Рубіка» був складений за рекордні 4,90 секунди.

Станом на січень 2009 року було продано 350 мільйонів «Кубиків Рубіка», який вважається найпродаванішою головоломкою у світі.

Друк 2
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 11 червня 2014. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 10 лютого

Монгольське завоювання Багдада

1258
#ЦейДень

Все про 10 лютого

Події, факти, персоналії

Закінчення Семилітньої війни

1763

Створення Революційного Проводу ОУН

1940

Паризький мирний договір

1947

Каспаров проти Deep Blue

1996