Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Тевтонський орден
6 лютого 1191 року папа римський Климент III своєю буллою завердив «Братерство Тевтонське церкви Святої Марії Єрусалимської», створене під час Третього хрестового походу вихідцями зі східно-німецьких земель для надання допомоги пораненим під час облоги Акри.На обкладинці: Восьмикутний тевтонський хрест
20223
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

В ході Першого Хрестового походу християнами на Близькому Сході були засновані держави хрестоносців і виникли перші лицарські релігійні громади, покликані надавати медичну та матеріально-технічну допомогу паломникам до біблійних місць. Однак закріпитись на Близькому Сході християнам не вдалося і протягом наступних десятиліть усі їх завоювання були втрачені, включно із Єрусалимом, захопленим у 1187 році курдською династією Аюбідів. Це стало приводом для Третього хрестового походу, розпочатого в 1189 році за ініціативою папи Григорія VIII, під час якого війська французів, фламандців, італійців, вірмен та німців розпочали облогу Акри, добре захищеного морського порту, який мав виключне стратегічне значення.

Для деблокування міста султан Єгипту Салах ад-Дін кілька разів направляв до Акри свої війська, які вступали у криваві бої з численними жертвами в рядах хрестоносців. Для допомоги пораненим в околоцях Акри був облаштований польовий госпіталь, в якому догляд здійснювали вихідці із Бремена і Любека. Згодом вони об'єднались у громаду, що керувалась статутом ордену іоанітів, заснованого французами ще під час Першого хрестового походу для опіки над підігримами.

Після взяття Акри в 1191 році госпіталь перемістився у Єрусалим, де патронаж над німецьким братством і його лікарнею взяла церква Святої Марії, а матеріальну допомогу надав новий король Єрусалиму Генріх II Шампанський. Не знаючи ні місцевих мов, ні латини, німецькі ченці тримались окремою громадою і за ініціативою імператора Священної Римської імперії Геріха IV, сина Фрідріха Барбаросси, що загинув піл час Третього хрестового походу, вони вийшли з-під підпорядкування Ордену іоанітів, заснувавши власне «Братерство Святої Марії Тевтонської в Єрусалимі», затверджене 6 лютого 1191 року спеціальною буллою папи римського Климента III.

Після Німецького хрестового походу, організованого Генріхом VI, папа Римський Іннокентій III надав «Братерству» автономію і 19 лютого 1199 року затвердив Генріха Вальпота з Бассенхайма першим Великим Майстром духовно-лицарського ордену, призначеного для захисту німецьких лицарів, лікування хворих і боротьби з ворогами католицької церкви. Зусиллям Великого магістра Германа фон Зальца у 1221 році Тевтонський орден був звільнений від від єпархіальної влади і підпорядкований напряму папі Римському і імператору Священної Римської імперії. Він отримав у володіння землі в Баварії і Трансільванії, а після хрестового походу проти прусських язичників в 1230-х роках — землі на правобережжі Вісли, де були зведені численні замки.

Експансія Тевтонського ордену на північ і схід тривала протягом всього XIII століття, коли були підкорені Пруcсія, Ліфляндія та ряд земель Великого князівства Литовського і Польщі, і на початку XIV століття він фактично перетворився на чернечу державу у Східному Помор'ї зі столицею у місті Марієнбург (нині — Мальборк, Польща), куди в 1309 році з Венеції була перенесена штаб-квартира ордену.

Піку своєї могутності Тевтонський орден досягнув у кінці XIV століття, володіючи землями в Пруссії, Ноймарку, Східному Помор'ї, Жемайтії, Курляндії, Ліфляндії, Естонії, островами Готланд, Даго та Сааремаа. Його занепад почався після хрещення Литви і об'єднання з Польщею — їх прагнення повернути свої володіння привели до Великої війни 1409-11 років, в ході якої об'єднані польсько-литовські війська під командуванням короля Ягайла завдали першої великої поразки тевтонцям у Грюнвальдській битві 1410 року.

Друк 1
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 5 лютого 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Леннарт Мері «Виступ на урочистому обіді в Гамбурзі»
Пряма Мова
Леннарт Мері «Виступ на урочистому обіді в Гамбурзі»