Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Єлизавета
II — королева Великої Британії
6 лютого 1952 року, по смерті короля Георга VI 26-річна Єлизавета Віндзор стала королевою Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії.На обкладинці: Єлизавета II, 1952 рік
20335
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Десятирічна Єлизавета Олександра Марія Віндзор стала спадкоємницею британського престолу у 1936 році, коли її батько Георг VI успадкував трон після зречення від влади свого брата Едуарда VIII. Отримавши домашню з гуманітарним ухилом освіту, у 1945 році Єлизавета вступила в «Допоміжну територіальну службу», пройшла підготовку як водій-механік і отримала звання лейтенанта. У 1947 році вона вийшла заміж за свого чотириюрідного брата Філіпа Маунтбеттена з датського дому Глюксбургів, що правили Грецією, який служив офіцером британського флоту. Через рік Єлизавета народила сина Чарльза, а ще через два, у 1950-у, дочку Анну.

Батьки Єлизавети II — король Георг VI і королева-матір Єлизавета, 1939 рік
Батьки Єлизавети II — король Георг VI і королева-матір Єлизавета, 1939 рік

Останні роки правління короля Георга VI позначились розпадом Британської імперії — він був останнім імператором Індії, останнім королем Ірландіїі і став першим главою Британської Співдружності націй. У 1948 році у 53-літнього Георга виявили рак легенів, із-за чого через три роки йому видалили одну легеню. З цього часу принцеса Єлизавета і принц Філіп почали виконувати представницькі функції королівського дому — зокрема здійснили державний візит до Канади, під час якого Єлизавета виступила в день початку роботи місцевого парламенту.

Важко хворий, 29 січня 1952 року Георг провів до аеропорту Єлизавету, яка летіла з візитом до Австралії, і через тиждень, 6 лютого, помер від коронарного тромбозу. Цього ж дня королева Єлизавета, яка перебувала в цей час у Кенії, вернулась на батьківщину і 8 лютого принесла клятву «завжди працювати, щоб підтримати конституційний уряд і сприяти щастю і благополуччю її народів у всьому світі».

9 квітня 1952 року за порадою матері, бабусі та прем'єр-міністра Черчілля Єлизавета II повідомила про відмову змінити прізвище правлячої династії на Маунтбеттен, яке вона прийняла при одруженні, і 2 червня 1953 року коронувалась у Вестмінстерському абатстві як Єлизавета II Віндзор. Станом на лютий 2016 року вона — рекордсмен за тривалістю перебування на британському престолі і друга серед діючих монархів світу.

Друк 1
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 4 лютого 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 6 лютого

#ЦейДень
Все про 6 лютого
Події, факти, персоналії