Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Французький
маршал — король Швеції
5 лютого 1818 року колишній французький маршал 55-річний Жан-Батіст Бернадот по смерті короля Карла XIII вступив на шведський престол під іменем Карл XIV Юхан. Він став засновником династії Бернадотів, яка й досі править Швецією.На обкладинці: Жан-Батіст Бернадот
15965
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Жан-Батіст Жюль Бернадот народився в 1763 році в сім'ї юриста і здобув військовий славу в роки війн революційної Франції. У 1798 році він займав пост воєнного міністра, однак, після відмови підтримати Наполеона при поваленні Директорії Бернадот був запідозрений в симпатіях республіканцям і попав в опалу, але з початком війни Франції з Британією був знову закликаний на службу і удостоєний звання маршала.

У цей період Бернадот здобув популярність у Швеції завдяки участі в операції звільненя шведських полонених в Голландії. Його авторитет в Скандінавії був настільки великий, що в 1810 році, по смерті Хрістіана Августа, датського спадкоємця бездітного шведського короля Карла XIII, шведський рікстаг обрав Бернадота спадкоємцем шведської корони. Він прийняв лютеранство і прибув до Швеції, де був усиновлений королем і взяв ім'я Карл Юхан. Офіційно призначений регентом, Бернадот проявив чималий дипломатичний хист, — формально знаходячись в стані війни з Британією, шведи протягом двох років уникали відкритих військових сутичок з супротивником, а після окупації Наполеоном належної Швеції Померанії, Бернадот уклав союзні угоди з Росією, Великобританією та Прусією і заручився їх підтримкою у війні проти Данії за володіння Норвегією.

У 1813 році, після участі Швеції в "битві народів" під Лейпцігом, яка завершилась поразкою Наполеона, Бернадот змусив Данію підписати Кілльський мир, за яким Норвегія перейшла у володіння шведської корони, і практично безкровно придушив протести в Норвеії. Після смерті короля Карла XIII, 5 лютого 1818 року колишній республіканець і революційний генерал став королем Швеції і Норвегії. Його поміркована політика забезпечила країні тривале мирне існування і процвітання.

Помер Жан Батіст Берандот у брезні 1844 року. Династія, започаткована ним, править у Швеції і по сьогодні.

Друк 1
«Цей день в історії» © 2001-21. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Слободищенський трактат
Політика
Слободищенський трактат