Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Арешт Клауса Фукса
3 лютого 1950 року в Единбурзі агентами британської контррозвідки MI5 за звинуваченням у багаторічній шпигунській діяльності на користь СРСР заарештовано німецько-британського фізика Клауса Фукса, зізнання якого дозволило викрити мережу агентів НКВС у США.
На обкладинці: Фото Клауса Фукса з пропуска в лабораторію Лос-Аламос (США), 1943 рік
7682
Кримінал
Володимир Лук'янюк
Еміль Юліус Клаус Фукс народився у 1911 році в сім'ї відомого діяча протестантського руху квакерів. Під час навчання у Лейпцізькому університеті він вступив спочатку до Соціал-демократичної, а потім — до Комуністичної партії. З приходом в 1933 році до влади в Німеччині нацистів він виїхав спочатку до Франції, а звідти — до Британії, де за підтримки місцевих квакерів вступив до Брістольського університету, по закінченні якого захистив дисертацію в лабораторії відомого фізика-теоретика Невілла Мотта і в 1936 році за його рекомендацією почав працювати в лабораторвї професора Макса Борна в Единбурзі.
У травні 1940 року Фукс як німецький громадянин був інтернований і поміщений у концтабір спочатку на острові Мен, а потім — у Квебеку, звідки його звільнили через півроку за клопотанням Борна та Мотта і за їх же протекцію Фукс приєднався до проекту з розробки атомної бомби, очоюваного Рудольфом Паєрлсом. Наступного року він був завербований німецькою комуністкою Рут Вернер (уродженою Урсулою Качинською), що проживала у Великобританії і разом із чоловіком працювала на Головне розвідувальне управління СРСР, через яку почав передавати дані про британські ядерні розробки.
Після отримання у 1942 році британського громадянства Фукс за рекомендацією Паєрлса увійшов до англійської групи вчених, що приєднались до американської атомної програми Манхеттенський проект у США. Отримавши доступ до більшості важливих матеріалів, котрі як висококласний фахівець був у стані інтерпретувати та узагальнювати, Фукс продовжив роботу на радянську розвідку вже через нью-йоркського агента НКВС Гаррі Голда, котрому до кінця 1945 року передавав письмову документацію по урановій та плутонієвій бомбах і результатах їх випробувань.
Незважаючи на те, що зразу по закінченні Другої світової війни США перервали будь-яке спіробітництво із Великою Британією в галузі ядерної зброї, Фукс продовжував працювати у секретній лабораторії в Лос-Аламосі, штат Нью-Мексико, де мав доступ до нових американських розробок в ході підготовки до серії випробувань атомної бомби, проведених США на тихоокеанському атолі Бікіні влітку 1946 року і відомих як операція «Перехрестя». Повернувшись до Великобританії, Фукс продовжив роботу у британській ядерній програмі і в травні 1949 року передав СРСР не лише британські секретні дані, але й детальні креслення атомної бомби «Товстун», дані по водневій бомбі і технології виробництва урану-235.
У вересні 1949 року Фукс попав під підозру контррозвідок США та Великобританії, які в рамках програми «Венона» здійснювали криптоаналіз радянських шифрованих повідомлень, і на другому ж допиті, проведеному в кінці січня агентами MI5, зізнався в роботі на СРСР, після чого був затриманий і 3 лютого 1950 року заарештований.
Практично зразу Фукс розповів про свою багаторічну шпигунську діяльність, виказав свого американського зв'язкового Гаррі Голда, якого було заарештовано у травні 1950 року і через якого слідчі дізнались про інших агентів радянської розвідки в США, — інженера Мортона Собелла, що передавав інформацію по системах управління ракетами і радіолокаторах, інженера-механіка Девіда Грінгласса з лабораторії в Лос-Аламосі, котрий у свою чергу виказав сестру своєї дружини і її чоловіка Юліуса і Етель Розенберг, що також передавали Гарі Голду секретну інформацію про атомну зброю.
Девід Грінгласс (в окулярах) і через одного від нього — Гарі Голд, 1950 рік © Edward Clark/LIFE
Девід Грінгласс (в окулярах) і через одного від нього — Гарі Голд, 1950 рік © Edward Clark/LIFE
За вироками судів подружжя Розенбергів було страчене, Грінгласс отримав 15 років тюрми, Гарі Голд — тридцять, а Клаус Фукс — чотирнадцяти років позбавлення волі, з яких відбув лише 9,5 і вийшов з в'язниці 23 червня 1959 року, звільнений достроково за зразкову поведінку. Позбавлений британського громадянства, Фукс емігрував до НДР, де продовжив наукову кар'єру в Інституті ядерних досліджень, прорацювавши в ньому наступні двадцять років.
Помер Клаус Фукс, якого багато дослідників вважають найважливішим агентом, зусилля котрого дозволили СРСР створити власну атомну бомбу, 28 січня 1988 року в Дрездені і був похований на Меморіалі соціалістів на кладовищі Фрідріхсфельд в Берліні.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 26 січня 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Кримінал
Особистості
Європа
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 3 лютого

#ЦейДень
Все про 3 лютого
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left2 лютого
4 лютогоkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward