Місто
Новий Амстердам
Архітектура і будівництвоВолодимир Лук'янюк
2 лютого 1653 року Генеральні штати Республіки Об'єднаних провінцій надали своїй північно-американській колонії Новий Амстердам статус міста. Через двадцять років він був завойований англійцями і перейменований у Нью-Йорк на честь герцога Йоркського, брата короля Карла II і майбутнього короля Якова II.На обкладинці: Йоганн Вінгбоон «Вид на Нью-Йорк», 1664 рік
29632
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Відомий сьогодні під назвою Манхеттен (від «Манна-хата», «Острів багатьох пагорбів» мовою місцевого індіанського племені делаварів), острів між ріками Гудзон та Іст-Рівер був відкритий у 1524 році флорентійським мореплавцем на службі Франції Джованні Верацанно, який назвав його південну частину Новий Ангулем на честь свого покровителя Франциска I, який до коронації носив титул графа Ангулемського.

Наступна задокументована згадка про цей регіон належить англійцю Генрі Хадсону, який за завданням штатгальтера Нідерландів Моріца Оранського здійснив кілька експедицій у пошуках шляху до Китаю та Індії через Арктику, в обхід іспанських та португальських володінь, — в 1609 році він побував у відомій сьогодні як Нью-Йоркська затоці, на берегах котрої виявив великі колонії бобрів, хутро яких високо цінувалось в тогочасній Європі.

Перші торгові факторії Нассау і Олбані (обидві сьогодні входять до складу міста Олбані, штат Нью-Йорк) були облаштовані в 1615 році на березі ріки Гудзон, а перші постійні поселенці з'явились тут в травні 1624 року — на відміну від англійських пілігримів чотирма роками раніше, тридцятьом голландським сім'ям вдалось висадитись на узбережжі і заснувати кілька поселень в гирлах рік Гудзон, Делавер і Коннектикут. Загроза нападу з боку інших європейських колоніальних держав спонукали генерального директора голландської Вест-Індської компанії Віллема Верхюлста збудувати в 1625 році на південному краї острова Манхеттен укріплений форт Амстердам. З часом він став центром торгівлі і перетворився на містечко Новий Амстердам, яке його наступник Пітер Міньойт вибрав в якості столиці коллонії Нові Нідерланди.

Згідно з легендою, того ж року за товари вартістю 60 гульденів (1100 доларів в цінах 2012 року) Міньойт купив у вождя міцевого племені делаверів весь острів Манхеттен, що стало основою економічного зростання Нового Амстердама. У вересні 1647 року в місті, де на той час проживало трохи більше 300 чоловік, для відстоювання прав містян перед Вест-Індською компанією була обрана рада з дев'яти чоловік. Після чергового конфлікту із її директором Пітером Стаувессентом у квітні 1650 року вона надіслала на нього скаргу в Генеральні штати в Гаазі і прохання змінити адміністрацію колонії та надати Новому Амстердаму право захищати свої інтереси як окремій від компанії громаді.

Перебуваючи у той час в стані війни з Англією і остерігаючись заворушень у своїх заморських колоніях, які знаходились поруч з англійськими, в 1652 році уряд Нідерландів надав Новим Нідерландам права самоврядної території, а Новому Амстердаму — стаус самоврядного міста. Офіційний лист з цим рішенням надійшов у Новий Світ 2 лютого 1653 року і на його підставі в Новому Амстердамі була створена мерія, що складалась із виконавчої і законодавчої палат, судова колегія та обраний шериф.

Одним з перших рішень мерії стали заходи з будівництва нових та укріплення старих фортифікаційних споруд. Це виявилося зайвим, оскільки війна з Англією закінчилась наступного року, і недостатнім, щоб захистити Новий Амстердам, який, як і вся колонія Нові Нідерланди, був завойований під час Другої Англо-голландської війни, — не в змозі протистояти 4 англійським кораблям, озброєним гарматами і з 450 матросами на борту, 9 вересня 1664 року Пітер Стаувессент підписав акт про здачу на милість перможця.

"У 1664 році в Нью-Йорку проживало близько 1500 чоловік, 375 з яких були африканського походження (75 з них були вільними). У другій половині XVII століття місто стало занепадати і в 1703 році в ньому проживало не більше 200 чоловік, 40% з яких були рабами."
Губернатором Нових Нідерландів став командувач англійським флотом Річард Ніколс. Він перейменував Новий Амстердам у Нью-Йорк на честь брата англійського короля Карла II герцога Йоркського (майбутнього короля Якова II) і за його розпорядженням голандським колоністам були збережені всі майнові права і гарантована свобода віросповідання.

За Бредським договором 1667 року в якості компенсації за втрачену колонію Нідерланди отимали острів Ран в Молуккському архіпелазі та колонію Сурінам в Південній Америці. Через шість років вони зуміли відвоювати Нью-Йорк, який перейменували у Нью-Оранж, проте в 1674 році були змушені знову відмовитись від нього за рішенням Вестмінстерського договору, який підвів підсумки Третьої англо-голландської війни.

Онлайн-тест ЗНО з історії України
Онлайн-тест ЗНО з історії України
Друк
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 28 січня 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 2 лютого

Римська імперія Оттона Великого

962
#ЦейДень

Все про 2 лютого

Події, факти, персоналії

Битва біля Мортімерс-Крос

1461

Закінчення Сталінградської битви

1943