Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Аятола Хомейні — новий лідер Ірану
1 лютого 1979 року після 15 років вигнання до Ірану з тріумфом повернувся шиїтський релігійний лідер аятола Хомейні і через два дні оголосив про створення ісламської Революційної ради. Новий лідер Ірану взяв курс на перетворення країни в ісламську державу.
На обкладинці: Аятола Хомейні
8443
Особистості
Рухолла Хомейні народився на рубежі століть в сім'ї теолога-ісламіста і здобув релігійну освіту. В 1941 році, коли Іран був окупований британським і радянськими військами, новим шахом Ірану став прозахідно настроєний Мохаммед Реза Пехлеві, якому в 1953 році американські та британські спецслужби допомогли знешкодити політичних опонентів. У 1963 році шах проголосив "Білу революцію", широкомаштабну урядову програму лібералізації суспільства, направлену, зокрема, на зменшення впливу релігії на державні справи, надання рівних прав жінкам і проведення економічних реформ.
Хомейні, котрий на той час вже мав високий шиїтський ранг "аятола", став першим релігійним лідером, що відкрито виступив проти Білої революції. Він закликав до повалення шаха і проголошення в Ірані ісламської республіки, за що в 1963 році був заарештований, а через рік, після масових демонстрацій на його підтримку, — висланий з країни. Він оселився спочатку в Іраці, а згодом переїхав до Франції.
У 1970-х роках Реза Пехлеві продовжив наступ на ісламський фундаменталізм і провів помпезне святкування 2500-річчя доісламської Перської монархії і замінив ісламський календар на перський. В цей же період, зіткнувшись із зростаючим протестом громадян, шах посилив репресії, що значно збільшило кількість симпатиків Хомейні. У 1978 році у більшості великих міст Ірану почалися масові антишахські заворушення, і Хомейні знову закликав до повалення шаха. У грудні до повсталих, в основному, представників нижчих і середніх класів та радикально настроєного студенства, приєдналась армія, і 16 січня 1979 року Реза Пехлеві втік з Ірану.
1 лютого 1979 року Хомейні урочисто прибув до Тегерану і зразу ж був проголошений лідером Іранської революції. Йому вдалось консолідувати іранське суспільство і перетворити Іран в ісламську державу. 4 листопада 1979 року, в день 15-ї річниці вислання Хомейні, студенти штурмом захопили посольство США в Тегерані і зі згоди Хомейні 444 дні утримували заручниками 52-х американців.
У грудні 1979 року в Ірані було прийнято конституцію, яка пожиттєво проголосила Хомейні політичним та релігійним лідером країни, жінки були позбавлені рівних прав з чоловіками, західна культура опинилась під забороною і були відновлені традиційні ісламські закони і брутальні покарання.
Помер Хомейні в червні 1989 році і на його похоронах були присутні більше 2 мільйонів людей. По його смерті, на початку 1990-х в Ірані почали з'являтись ознаки демократизації суспільства, і в 1997 році відбулись вільні вибори, на яких президентом став поміркований реформіст Мохаммед Хатамі.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Останнє папське благословення римським імператорам
Політика
Останнє папське благословення римським імператорам
Особистості
Політика
Азія
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 1 лютого

#ЦейДень
Все про 1 лютого
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left31 січня
2 лютогоkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward