Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Остання
страта американського дезертира
31 січня 1945 року біля французького села Сент-Марі-о-Мін у Ельзасі був розстріляний 24-річний американський солдат Едвард Словік. Він став останнім американським військовослужбовцем, розстріляним за дезертирство і єдиним, хто за цей злочин був страчений у роки Другої світової війни.На обкладинці: Підготовка до розстрілу засуджених до страти німецьких диверсантів, перекинутих через лінію фронту у формі армії США в ході операції «Грайф», метою якої було вбивство генерала Двайта Ейзенхауера і створення безладу в тилу американської армії. Грудень 1944 року
17265
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Син польських емігрантів Едвард Словік народився в 1920 році у Детройті, штат Мічіган, і з 12 років неодноразово затримувався поліцією за крадіжки та хуліганство, а в 1937 та 1939 роках був двічі ув'язнений. Після умовно-дострокового звільненння в квітні 1942 року він одружився і влаштувався на роботу. Через два роки, незважаючи на судимість, Словік був мобілізований в армію і після проходження підготовчих курсів направлений у Північну Францію, куди прибув 20 серпня 1944 року.

Направляючись у розташування своєї військової частини біля міста Елбуфф на півночі Франції, Словік разом із 11 іншими новобранцями попав під артобстріл, відбився від попутників і 22 серпня був затриманий канадською воєнною поліцією, в розташуванні якої пробув півтора місяці. У розташування ствоєї стрілкової роти 109-го піхотного полку 28-ї піхотної дивізії він прибув лише 7 жовтня 1944 року і наступного дня заявив своєму командиру капітану Ральфу Гротте, що дуже наляканий війною і попросив відправити його в тил. Отримавши відмову і попередження, що самовільне залишення частини буде розцінено як дезертирство, 9 жовтня Словік, тим не менш, вирушив пішки подалі від лінії фронту.

Того ж дня він зустрів однополчанина, через якого передав своєму командиру записку з поясненням свого вчинку і наміром дезертирувати, якщо його повернуть силоміць і відправлять у бій. Навздогін Словіку відправився капітан Ральф Гротте, який запропонував йому знищати записку, щоб уникнути арешту. Після відмови це зробити Словік був затриманий, доставлений у свою військову частину, де її командир полковник Росс Хенбест знову запропонував Словіку знищити записку. Отримавши відмову, Хенбест наказав Словіку на зворотній її стороні написати, що він усвідомлює наслідки своїх дій, якщо записка буде використана проти нього.

11 жовтня Словік був заарештовний і наступного дня офіцер воєнно-юридичнної служби полку Генрі Соммер знову запропонував йому повернутись на службу, пообіцявши зняти звинувачення у дезертирстві, а для збереження репутації запропонував перевести Словіка в інший полк, на що той знову відповів категоричною відмовою, розраховуючи, як стало відомо пізніше, на нетривале тюремне ув'язнення в якості покарання.

Але військовий трибунал, що відбувся 11 листопада 1944 року, засудив рядового Едварда Словіка до страти, і в надії уникнути смерті він написав лист з проханням про помилування Верховному головнокомандуючому експедиційними силами Двайту Ейзенхауеру. Однак, в кінці 1944 року американо-британські війська переживали важкі втрати під час битви при Арденнах, дезертирство стало масовим явищем і для науки іншим 23 грудня 1944 року генерал Ейзенхауер затвердив вирок, який був виконаний 31 січня 1945 року о 10-04 біля французького села Сент-Марі-о-Мін 12-ма однополчанами Едварда Словіка, жоден з яких не промахнувся.

Едвард Словік був похований на американському війському кладовищі у містечку Уаз-Ен на півночі центральної частини Франції поряд з 94-ма іншими американськими військовослужбовцями, розстріляними за вбивства і згвалтування. Його дружина Антуанета Вишневська і польська громада Мічігану звертались до сімох американських президентів з проханням переглянути справу Словіка, але кожного разу отримували відмову, і лише у 1987 році рішенням президента Рональда Рейгана рештки Едварда Словіка було дозволено перепоховати на його батьківщині у Детройті поряд з могилою його дружини.

Загалом у роки Другої Світової війни за дезертирство під трибунал було віддано більше 20 тисяч військовослужбовців США, 49 з них були засуджені до страти, але Едвард Словік став єдиним і останнім американським дезертиром у роки війни і повоєнній історії США, щодо кого вирок був виконаний.

Друк 2
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 24 січня 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Дивіться також

Битва біля Зами
Війни
Битва біля Зами

Головні події 31 січня

#ЦейДень
Все про 31 січня
Події, факти, персоналії