Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Страта
Гая Фокса
31 січня 1606 року у лондонському Вестмінстері не очікуючи виконання смертного вироку Гай Фокс, головний виконавець змови католиків проти короля Якова I і парламенту, покінчив життя самогубством, стрибнувши з ешафота з петлею на шиї.На обкладинці: Ніколя Янс Вішер «Страта Гая Фокса», приблизно 1620-і роки
12428
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Восени 1605 року десять фанатично настроєних католиків організували змову проти англійського короля Якова I і прийняли рішення підірвати будинок парламенту, коли король прибуде до нього для відкриття чергової сесії. Для цього вони розмістили в орендованому під парламентом приміщенні бочки з порохом, які мав підірвати 35-літній офіцер Гай Фокс, найдосвідченіший у військовій справі серед змовників.

Увечері 4 листопада Яків I отримав анонімного листа, в якому він був попереджений про запланований замах, і за його розпорядженням у ніч на 5 листопада Гай Фокс був заарештований у підвалі будинку парламенту. Його негайно допитали у присутності короля і Фокс зізнався у намірі вбити його, щоб навернути Англію на шлях католицизму.

Гая Фокса помістили в лондонський Тауер, де 9 листопада під тортурами він виказав усіх учасників змови, котрих очолював Роберт Кейтсбі, англійський католик, чий батько за відмову перейти до англіканської віри зазнав утисків за часів правління королеви Єлизавети I. Саме Кейтсбі розробив план підриву парламенту і залучив до змови інших невдоволених, один з яких, Френсіс Трешем, і став винуватцем її викриття: він порадиив своєму звідному брату лорду Монтіглу не відвідувати парламентське засідання 5 листопада, що викликало у того підозру і він написав анонімного листа королю.

27 січня 1606 року у Вестмінстерському залі парламенту відбувся суд на змовниками, вони були визнанні винними у державній зраді і засуджені до страти шляхом «повішення, патрання і четвертування» — засудженого спочатку вішали, після чого, не даючи померти в петлі, знімали з шибениці, кастрували, потрошили, кидаючи нутрощі в багаття, після чого четвертували і обезголовлювали.

Роберт Вінтур, Джон Грант, Еверард Дігбі і Томас Бейтс були страчені 30 січня. 31 січня 1606 року у дворі собору Святого Павла за декілька хвилин до повішення Фокс з петлею на шиї зумів з останніх сил зістрибнути з ешафота і помер від перелому шийних хребців, уникнувши жахливої смерті, яку пережили інші учасники змови. Голови усіх страчених, а також Роберта Кейтсбі, Крістофера і Джона Райтів, Томаса Персі, вбитих при арешті ще в листопаді і ексгумованих задля розправи, були настромлені на палі і виставлені на Лондонському мосту.

У 1606 році англійський парламент постановив відзначати 5 листопада як свято на знак подяки за порятунок короля і парламентарів. Незважаючи на його офіційну відміну в 1859 році, про "Порохову змову" нагадує збережений до сих пір ритуал — перед початком першого засідання чергової парламентської сесії група воїнів у середньовікових обладунках обходить парламентські підвали, перевіряючи чи все в порядку.

Друк 3
«Цей день в історії» © 2001-21. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Вбивство Вадима Гетьмана
Особистості
Вбивство Вадима Гетьмана

Головні події 31 січня

#ЦейДень
Все про 31 січня
Події, факти, персоналії