сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Вбивство Махатми Ганді
30 січня 1948 року поблизу свого дому в Нью-Делі трьома пострілами з пістолета, зробленими членом радикальної індуїстської організації Натхурамом Годзе, був смертельно поранений 78-річний Махатма Ганді.
На обкладинці: Махтма Ганді
6668
Особистості
Володимир Лук'янюк
Після повернення з Південної Африки в 1915 році Махтма Ганді очолив партію поміркованих індійських опозиціонерів Індійський Національний Конгрес (ІНК) і продовжив практику ненасильницьких акцій громадської непокори, найвідомішою з яких став «Соляний похід» 1930 року, котрий широко висвітлювався в світових засобах масової інформації і привернув увагу до акцій протестів проти англійських колоніальних властей. Виступаючи за надання Індії лише самоврядування на основі релігійного плюралізму, Ганді не знайшов порозуміння з більш радикально налаштованим керівництвом ІНК і в 1932 році залишив партію, проте зберіг загальнонаціональний авторитет як борець за громадянські права.
З початком Другої Світової війни Ганді виступив проти участі в ній Британської Індії і в 1942 році став ініціатором руху «Геть з Індії!». В ході його придушення був заарештований сам Ганді, керівники всіх рівнів партії ІНК і майже 100 тисяч індійців, що взяли участь в мітингах, демонстраціях і забастовках. Ще до закінчення війни Британія прийняла рішення про надання Індії незалежності за планом віце-короля Індії Луї Маунтбаттена, який пропонував розділити країну за релігійним принципом.
«Викликає тривогу і огиду вигляд дрібного бунтаря Ганді, який виступає у ролі напівголого факіра. [...] Його не слід звільняти, навіть якщо він погрожує голодуванням. [...] Якщо Ганді помре, ми позбавимося ворога Британської імперії» - Вінстон Черчілль
Ганді, звільнений у 1944 році, як і ІНК, виступав проти такого принципу, однак його підтримали лідери мусульманських партій і 15 серпня 1947 року колонія Британська Індія була розділена на самоврядні Індію та Пакистан, а 625 дрібних князівств отримали змогу самостійно вибрати до якої з держав приєднатись. Подія, яку Ганді назвав «найблагороднішим вчинком Британії за всю її історію», привела до посилення релігійної ворожнечі між індусами та мусульманами і загибелі до півмільйона чоловік; ще близько 12 мільйонів стали біженцями.
Щоб згасити хвилю насилля, Ганді виступив за поступки Пакистану, який вимагав від Індії грошової компенсації для підтримки переміщених осіб. 13 січня 1948 року уряд Індії виплатив Пакистану 550 млн рупій. Все це відбувалось на фоні Першої Індо-пакистанської війни за приналежність штату Кашмір, населеного в основному мусульманами, але керованого індуїстами, яка почалась у жовтні 1947 року, і багато індуїстських націоналістичних організацій розцінило політику замирення мусульман, яку сповідував Ганді, зрадою індійських інтересів.
Прощання з Ганді
Прощання з Ганді
20 січня 1948 року на нього був здійснений четвертий невдалий замах, коли член ультраправої націоналістичної організації «Хінду Махасабха» підклав бомбу біля подіуму, з якого виступав Ганді. Однак саморобна бомба лише загорілась і не спрацювала. 30 січня 1948 Натхурам Годзе, року шеф-редактор газети «Хінду раштра» і член тіє ж організації, трьома пострілами з пістолета смертельно поранив Махатму Ганді, який саме здійснював біля свого дому вечірню молитву в колі близьких. Нікуди не тікаючи, Годзе був заарештований поліцією на місці, а 78-річний Ганді помер через кілька годин.
Суд над організаторами і виконавцями замаху на Ганді. Крайній зліва - Натхурам Годзе, праворуч від нього - Нараян Апт. Делі, 27 травня 1948 року
Суд над організаторами і виконавцями замаху на Ганді. Крайній зліва - Натхурам Годзе, праворуч від нього - Нараян Апт. Делі, 27 травня 1948 року
В ході розслідування було заарештовано дев'ять чоловік, двоє з яких - Натхурам Годзе і його найближчий спільник Нараян Апт - в 1949 році були засуджені до страти через повішання, один виправданий за відсутністю доказів, а решту семеро отримало довічний термін ув'язнення. Після поданих апеляцій трьом засудженим (в тому числі брату Годзе) довічне ув'язнення було замінене на 18 років.
27 січня 2016 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Фіделя Кастро
Правила життя
Правила життя Фіделя Кастро
Особистості
Кримінал
Азія
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 30 січня

#ЦейДень
Все про 30 січня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left29 січня
31 січняkeyboard_arrow_right
© 2001-18
info_outline
format_color_fill

arrow_upward