Нідерландська революція
30 січня 1648 року Іспанія та Нідерланди підписали Мюнстерський договір, за яким Республіка Сполучених провінцій Нідерландів здобула незалежність від Священної Римської імперії та Іспанії. Як складова частина Вестфальського миру, цей договір завершив Тридцятилітню і Вісімдесятилітню війни.На обкладинці: Герард Тербох «Підписання мюнстерского миру», 1648 рік
26874
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

По смерті свого батька імператор Священної Римської імперії Карл V Габсбург завдяки розгалуженим династичним зв'язкам отримав у спадщину величезні території Європи, які до нього ніхто не об'єднував під одним управлінням. Зокрема йому дістались Нідерланди та іспанські королівства. В 1549 році Карл V виділив Сімнадцять провінцій Нідерландів зі складу імперії і зробив їх спадкоємною власністю Габсбургів, яку через шість років передав своєму синові Філіпу II, котрий наступного року став королем Іспанії.

Неврожай 1566 року та підвищення податків спровокували масові невдоволення в Нідерландах, яке підсилилось нетерпимістю до протестантизму, що набував поширення в Європі. До кінця серпня Фландрію, найбагатшу провінцію, охопили антикатолицькі повстання, для придушення яких Філіп надіслав 10-тисячне військо на чолі з Фернандо де Толедо, герцогом Альба. Його жортокі дії та переслідування нідерландської знаті привели до початку Восьмидесятилітньої війни. Підтримку повсталим, яких очолив Вільгельм Оранський, надали протестантські князі Німеччини та Франції.

У 1572 році повсталі зайняли більшу частину Зеландії та Голландії, а після того як наступного року іспанці розграбували Антверпен і знищили 8 тисяч його жителів, католицькі та протестантські провінції об'єднались для спільної боротьби проти іспанців. Однак, 6 січня 1579 року деякі південні провінції, невдоволені агресивністю протестантів, підписали Арраську унію, висловивши лояльність Іспанії. У відповідь на це 25 січня Вільгельм Оранський об'єднав північні провінції в Утрехтську унію. Спроба проголосити Філіпа II поза законом і обрати власного монарха не вдалась, і в 1581 році була проголошена Республіка Сполучених провінцій, яка управлялась федеральними Генеральними Штатами.

Це спонукало Іспанію надіслати нові війська, які до 1585 року окупували більшу частину Нідерландів. Країна виявилась фактично розділеною навпіл — католицький південь та протестантську північ. Остерігаючись посилення Іспанії та впливу Габсбургів у Франції, допомогу Нідерландам почала надавати Англія і в 1609 році було підписано перемир'я, яке протрималось 12 років. Маючи потужний флот, Пінічні Нідерланди стали загрозою для колоніальних інтересів Іспанії і в 1622 році війна поновилась — іспанці спробували захопити місто Бреда, проте, зазнали невдачі і до 1632 року втратили ряд ключових міст; наступ протестантів на Брюссель та Антверпен також виявився невдалим.

Переговори між ворогуючими сторонами почались в 1641 році і 30 січня 1648 року Іспанія та Республіка Сполучених провінцій Нідерландів підписали Мюнстерский договір, ратифікований 15 травня. Він визнавав незалежність конфедерації семи провінцій (Голландія, Зеландія, Утрехт, Гронінген, Гельдерн, Оверейсел, Фрісландія), яка у формі республіки проіснувала до 1795 року, коли війська Франці окупували Нідерланди, проголосили замість них Батавську республіку, яка в 1806 році була перетворена Наполеоном на королівство у складі Французької імперії.

Після поразки Наполеона, в 1815 році було утворене Об'єднане королівство Нідерланди, до складу якого увійшли т. зв. «Австрійські Нідерланди» (колишні іспанські володіння), яке розпалось в 1830 році на Королівство Бельгія та Королівство Нідерланди; в 1867 році зі складу Нідерландів вийшло герцогство Люксембург.

Друк 2
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 30 січня

Андрусівське перемир'я

1667
#ЦейДень

Все про 30 січня

Події, факти, персоналії

Адольф Гітлер — канцлер Німеччини

1933

Перший уряд Адольфа Гітлера

1933

«Сталінська» Конституція УРСР

1937

Кримська політична криза

1994