Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Андрусівське перемир'я
30 січня 1667 року в селі Андрусові під Смоленськом між Московським царством і Річчю Посполитою встановлено перемир'я, що завершило Російсько-польську війну 1654-67 років: політика польського короля Яна II Казимира зазнала невдачі, і за спиною України вона була розділена на дві частини: Лівобережжя разом з Києвом перейшло під владу Москви, а Правобережжя — Польщі.
На обкладинці: Пітер Данкертс де Рей «Ян II Казимир Ваза», 1660 рік
17212
Політика
У лютому 1666 року на старшинській раді правобережний гетьман Петро Дорошенко виклав план об'єднання України — укласти союз з Кримом та Туреччиною і користуючись слабкістю Польщі, знесиленої війною з Московським царством і внутрішніми проблемами, та втратою популярності і народної підтримки промосковськи орієнтованого лівобережного гетьмана Івана Брюховецького, звільнити від поляків Правобережну Україну і об'єднати її з Лівобережжям.
Восени кримський хан подав допомогу — 30 тисяч ординців, при підтримці яких на початку грудня Дорошенко між Браїловим і Брацлавом напав на шеститисячний каральний загін польського полковника Маховськогоий, який вступив на Поділля, щоб придушити непокору. Українсько-татарське військо вщент розгромило карателів, що стало для Польщі, виснаженої війною з Росією, страшним ударом. Вона змушена була терміново укласти мир з Росією, що й було зроблено 30 січня 1667 року в Андрусові.
За Андрусівським перемир'ям, укладеним на 13,5 років, Москві поверталися Смоленськ і Сіверська земля, а Україна поділялася на дві частини по Дніпру: Лівобережжя залишалося у складі Московського царства, а Правобережжя, крім Києва, і Білорусь переходили під владу Польщі; Київ з околицями на два роки передавався Москві, а Запорозька Січ мала перебувати під спільною владою обох держав.
Це спричинило повстання в Лівобережжі і під тиском Брюховецького майже всі російські війська були вигнані. На Правобережжі у жовтні 1667 року Дорошенко, підтримуваний Туреччиною, також домігся від Польщі виведення військ і встановлення українсько-польського кордону по річці Горинь, але не знайшов підтримки ідеї об'єднання України ні в Москві, ні у Варшаві під протекторатом жодної з держав.
У 1668 році Ян II Казимир зрікся польського престолу і виїхав до Франції, де став абатом єзуїтського монастиря св. Мартіна в місті Невер.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Падіння мусульманської Севільї
Сьогодні
Падіння мусульманської Севільї
Політика
Україна
Європа
Нова історія

Головні події 30 січня

#ЦейДень
Все про 30 січня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left29 січня
31 січняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward