сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Ліквідація Української
автокефальної православної церкви
28-29 січня 1930 року в найдавнішому уцілілому архітектурному пам'ятнику Русі - Софійському соборі в Києві - на вимогу ДПУ було скликано зібрання єпископів та священників Української Автокефальної Православної Церкви. Воно було оголошене «Надзвичайним Собором УАПЦ», а в резолюції заявило про її «саморозпуск».
На обкладинці: Зруйнована церква у селі Червлене Лебединського району Сумської області
10569
Релігія
Тетяна Євсєєва, Геннадій Єфіменко
Починаючи у 1928 році другий комуністичний штурм (перший відбувся у 1918-1920 роках), що увійшов у радянську пам'ять про минуле під назвою «Великий перелом», у Кремлі вирішили здійснити превентивні репресії проти структур та окремих діячів, чиї дії або авторитетне слово могли завадити успіху запланованого. Однією з таких небезпек були релігійні організації, які у середовищі своїх прихильників зберігали конкуренту більшовицькій ідеологію. Тому з початком комуністичного штурму боротьба з релігією активізувалася. Так, за даними ВУЦВК у 1928 році було закрито 97, а лише за 9 місяців 1929 року - 135 «молитовних домів» (церков та синагог). Тоді як раніше такі цифри були у кілька разів менші: у 1927 - 58, 1926 - 41, 1925 - 25 таких закладів офіційно припинили діяльність.
В УСРР вагомий авторитет мала українська нерадянська інтелігенція, частина якої брала активну участь у національно-визвольних змаганнях 1917-1921 років. Утворена у 1919 році та затверджена на Першому Всеукраїнському православному церковному соборі у жовтні 1921 року Українська Автокефальна Православна Церква і структурно - як релігійна організація, і особистісно (низка її провідних діячів, таких, наприклад, як голова уряду УНР-Директорії у грудні 1918 - січні 1919 років Володимир Чехівський, мали досвід організації національно-визвольної боротьби) становила потенційну небезпеку планам Кремля, який ухвалив рішення - проблему треба вирішити руками самих діячів церкви.
Ще наприкінці 1929 року у пресі з'явилися повідомлення про справу «Союзу визволення України» (СВУ) та зв'язок з нею УАПЦ. Тому скликання «Надзвичайного собору УАПЦ», яке було формально ініційоване Президією вищого керівного органу церкви - Всеукраїнської православної церковної ради (ВПЦР), ззовні виглядало логічним: треба було дати якусь раду таким звинуваченням. Але зміст ухвалених рішень свідчить: діями керівництва ВПЦР керували чекісти. Саме запропонований представниками ДПУ проект рішення 29 січня 1930 року став офіційною ухвалою «Надзвичайного собору УАПЦ», належних виборів для правомочності якого проведено не було.
Участь у зібранні взяв увесь тогочасний єпископат УАПЦ та близько 40 священників. Очільник УАПЦ з 1927 року митрополит Миколай (Борецький) був обраний головою «надзвичайного собору», Миколай Карабіневич, єпископ Уманський, - його заступником. Серед учасників - заступники Борецького архієпископи Йосиф Оксіюк та Констянтин Малюшкевич, член президії ВЦВР єпископ Марко Грушевський, архієпископ Харківський Іван Павловський.
Митрополит Миколай (Микола Борецький, 1879-після 1935). Підписання «самоліквідаційної» резолюції УАПЦ не врятувало його  - того ж таки 1930 року він був заарештований органами ДПУ та засуджений.
Митрополит Миколай (Микола Борецький, 1879-після 1935). Підписання «самоліквідаційної» резолюції УАПЦ не врятувало його - того ж таки 1930 року він був заарештований органами ДПУ та засуджений.
«Надзвичайний собор» заслухав доповідь про роботу президії ВПЦР та про стан УАПЦ і, як підкреслювалося у «Вістях ВУЦВК», «одноголосно ухвалив» постанову, у якій визнавалося, що УАПЦ протягом свого існування була «явно вираженою антирадянською контрреволюційною організацією». Тому «надзвичайний Собор… визнає дальше існування УАПЦ за недоцільне і вважає її ліквідованою». В обґрунтуванні йшлося також про те, що УАПЦ була «складовою частиною «Спілки Визволення України», яка там же означалася як «контрреволюційна політична організація».
Написану ДПУ і ухвалену зібранням резолюцію зачитав, ймовірно, Марко Грушевський (родич Михайла Грушевського), який незабаром публічно зрікся сану, а його заява була розтиражована в багатьох засобах масової інформації.
Заява єпископа Марка Грушевського про засудження УАПЦ, релігії як такої та зречення від сану, «Вісті ВУЦВК», 6 лютого 1930 року
Заява єпископа Марка Грушевського про засудження УАПЦ, релігії як такої та зречення від сану, «Вісті ВУЦВК», 6 лютого 1930 року
Таким чином, УАПЦ була ліквідована, а її керівництво припинило духовне керівництво. Припинили також діяльність усі органи управління - Всеукраїнська православна церковна рада, округові, районні та парафіяльні церковні ради. Єпископи, які вціліли, тобто не зреклися сану і не були заарештовані, залишилися звичайними священнослужителям у тих діючих парафіях, при яких вони раніше були зареєстровані. Жодної церковної організації, яка б об'єднувала якимось чином ці парафії, тепер не існувало.
Володимирський собор (Київ), перепрофільований під Антирелігійний музей, початок 1920-х років
Володимирський собор (Київ), перепрофільований під Антирелігійний музей, початок 1920-х років
Активний селянський спротив незабаром змусив Йосифа Сталіна послабити натиск, що знайшло своє відображення і в церковній справі: 9-12 грудня 1930 року вцілілі парафії колишньої УАПЦ об'єдналися в Українську Православну Церкву на чолі з митрополитом Іоанном (Павловським), котра проіснувала до його арешту та висилки у Казахстан у травні 1936 року.
27 січня 2017 © Тетяна Євсєєва, Геннадій Єфіменко спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Релігія
Україна
Європа
Новітня історія
Інтербелум

Головні події 29 січня

#ЦейДень
Все про 29 січня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left28 січня
30 січняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward