сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Синьо-жовтий стяг -
державний прапор України
28 січня 1992 року Верховна Рада Україна затвердила синьо-жовтий прапор України як символ нової незалежної держави. Це рішення було ухвалене після гострих дискусій народних депутатів і під тиском громадськості.
6196
Україна
Марина Дем'яненко
Прапор у синьо-жовтих кольорах використовувався на українських землях ще з Середньовіччя. Зокрема, на прапорах Галицько-Волинського князівства було зображено золотого лева на синьому тлі. Синьо-жовтий прапор широко використовував український національно-визвольний рух під час європейської «Весни народів» 1848 року (наприклад, він був піднятий на Львівській ратуші), а в роки Першої Світової війни блакитним полотнищем із золотим обрамленням користувалися українські січові стрільці.
Прапори з синім й жовтим кольором (інколи жовтий колір розміщувався зверху) під час визвольних змагань 1917-1921 років використовували Центральна Рада, УНР, Гетьманат Павла Скоропадського та ЗУНР. У 1941-1944 роках жовто-синій стяг мали дивізія «Галичина» та ОУН (М), а ОУН(Б) - синьо-жовтий. За часів СРСР прапор у жовтий і блакитний колір був під забороною і його застосування каралося кримінальною відповідальністю як прояв націоналізму.
Під цими ж кольорами відбувалась і активізація українського національно-культурного руху наприкінці 1980-х років - 24 липня 1990 року синьо-жовте полотнище вперше з 12 червня 1920 року (коли війська Симона Петлюри і Юзефа Пілсудського залишили Київ) офіційно з'явилося у столиці Ураїни - воно було підняте біля будівлі міської ради на Хрещатику на знак ухвали «Декларації про державний суверенітет України», а 24 серпня 1991 року під час проголошення «Акту про незалежність України» синьо-жовтий прапор внесли до сесійної зали Верховної Ради. Після прийняття парламентом з третьої спроби постанови «Про підняття над будинком ВРУ синьо-жовтого прапора» 4 вересня 1991 року він був вивішений над будівлею українського парламенту як символ незалежної України поруч з державним прапором УРСР. Через два тижні постановою «Про прапор України» Президія ВРУ дозволила використовувати синьо-жовтий прапор у протокольних заходах до прийняття нової Конституції України.
З набуттям Україною незалежності формування дипломатичних відносин змушувало якнайшвидше ухвалити рішення про національні атрибути держави. У результаті гострих дискусій постановою від 28 січня 1992 року Верховна Рада офіційно затвердила державним прапором України «національний прапор, що являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг: верхньої - синього кольору, нижньої - жовтого кольору, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2:3». Це рішення було підтверджене Конституцією України, прийнятою 28 червня 1996 року, у 20-й статті якої зокрема зазначалося: «Державний Прапор України - стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів».
Голова Верховної Ради Андрій Парубій під час урочистого відкриття порталу, у якому зберігатимуть Прапор незалежності України, 23 серпня 2017 року © Верховна Рада України
Голова Верховної Ради Андрій Парубій під час урочистого відкриття порталу, у якому зберігатимуть Прапор незалежності України, 23 серпня 2017 року © Верховна Рада України
Синьо-жовтий прапор, який вперше внесли до парламенту 24 серпня 1991 року, нині зберігається у почесному порталі в приміщенні ВРУ, відкритого 23 серпня 2017 року, - з 2004 року указом президента Леоніда Кучми Україна офіційно відзначає як День державного прапора саме 23 серпня, коли, згідно з новочасною легендою, в 1991 році синьо-жовте полотнище було стихійно внесене до сесійної зали парламенту.
27 січня 2018 © Марина Дем'яненко спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Одруження Йозефа Геббельса
Фотоархів
Одруження Йозефа Геббельса
Україна
Європа
Новітня історія
Наш час

Головні події 28 січня

#ЦейДень
Все про 28 січня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left27 січня
29 січняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward