Смерть Генріха VIII Тюдора
28 січня 1547 року в палаці Вайтхолл на 55-у році життя помер англійський король Генріх VIII Тюдор. Його 38-літнє правління нічим не відзначилось на міжнародній арені, проте увійшло в історію завдяки реформації церкви, шістьом шлюбам і жорстокому переслідуванню католиків. Наступником Генріха VIII став 9-річний Едвард, син від третьої дружини Джейн Сеймур.На обкладинці: Ганс Гольбейн-молодший «Портрет Генріха VIII», 1540 рік © Національна галерея старовинного мистецтва, Рим, Італія
20003
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

17-річний Генріх Тюдор зійшов на престол по смерті батька в 1509 році і того ж року одружився на вдові свого брата Катерині Арагонській, дочці засновників Іспанії Фердинанда Арагонського і Ізабелли Кастільської. Не розлувшись з нею, в 1533 році він одружився з фрейліною королеви Анною Болейн. Небажання Папи римського Юлія II, а згодом і Климента VII анулювати попередній шлюб, став приводом до створення в 1534 році Англіканської церкви на чолі Генріхом VIII, конфіскації монастирських земель і переслідування усіх, хто відмовився визнати його главою церкви.

Генріх VIII, 1509 рік
Генріх VIII, 1509 рік

Проте після двох наступних невдалих шлюбів із протестантками Джейн Сеймур і Анною Клевською, в 1540 році Генріх одружився на католичці Катерині Говард і став більш лояльним до католицької релігійної доктрини, запозичивши з неї в англіканство ряд обрядів. Однак і цей шлюб виявився невдалим — через два роки п'ята дружина була страчена після звинувачення у подружній зраді, що підштовхнуло Генріха відмовитись від кількох католицьких обрядів і почати переслідування католиків з новою силою.

Цьому посприяло і особисте здоров'я Генріха, який в 1536 році на лицарському турнірі пошкодив ногу і занесена інфекція зробила рану невиліковною — він почав страждати депресіями і різкими змінами настрою, що приводило до прийняття емоційних і немотивованих рішень, а в кінці життя зробило його невиправдано жорстоким — вважається, що кількість страчених за його правління католиків перевищила 70 тисяч чоловік.

Через два роки після останнього, шостого, одруження Генріха в 1543 році на переконаній протестантці Катерині Парр його здоров'я погіршилось ще більше — страждаючи від ожиріння і травми ноги, він пересувався лише на спеціальному кріслі з коліщатами і вже не міг належним чином займатись державними справами. Помер Генріх VIII 28 січня 1547 року в палаці Вайтхолл, де того дня мали відзначати 90-річчя народження його батька Генріха VII. 4 лютого він був похований у Георгіївській каплиці Віндзорського замку поруч з Джейн Сеймур, матір'ю його єдиного сина Едварда.
Едвард VI, близько 1546 року
Едвард VI, близько 1546 року

Кволий від народження 9-річний Едвард VI правив під опікою регентів шість років. З релігійних міркувань він призначив своєю спадкоємницею шіснадцятилітню племінницю протестантку Джейн Грей, чим відсторонив від влади сестру католичку Марію (дочку Генріха VIII від першого шлюбу, яку батько вважав незаконно народженою). Передбачаючи свій арешт, вона підняла збройний заколот, який закінчився 19 липня 1553 року проголошенням Марії Тюдор королевою Англії. По її смерті через шість років королевою Англії стала друга дочка Генріха VIII Єлизавета, період правління якої став золотою добою англійської державності.

Друк 2
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 28 січня

Римський імператор Траян

98
#ЦейДень

Все про 28 січня

Події, факти, персоналії

Помер Карл Великий

814

Бал охоплених полум'ям

1393

Відкриття Антарктиди

1820

Синьо-жовтий стяг — державний прапор України

1992