Знайдено найбільший
алмаз у світі
Наука, освіта і технікаВолодимир Лук'янюк
26 січня 1905 року в трансваальській копальні «Прем'єр» поблизу міста Преторія знайдено найбільший з відомих алмазів з первинною вагою 3106 карат. Подарований керівництвом республіки Трансвааль британському королю Едуарду VII, через три роки голландський ювелір Жозеф Ашер розділив «Куллінан» на 106 частин, дві найбільші з яких прикрасили Британський державний скіпетр і корону Британської імперії.На обкладинці: «Куллінан» до розділення
22327
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

В 1898 році 36-річний каменяр Томас Куллінан випадково знайшов у струмку поблизу свого дому в провінції Хаутенг неподалік від Преторії алмаз і, незважаючи на те, що місцевість, де він проживав, лежала далеко від відомих алмазних родовищ, придбав навколишню землю, на якій у 1902 році відкрив копальню «Прем'єр». Через три роки безрезультатних пошуків, 26 січня 1905 року роки шахтар Томас Іван Пауелл виявив на глибині 6 метрів під землею вкраплений в породу алмаз, який він добув і підняв на поверхню.

Як показав аналіз, проведений відомим британським хіміком Вільямом Круксом, камінь мав вагу 621,2 грами (3106 карат), розміри 9,8 см х 5,7 см х 6,7 см, відзначався надзвичайною чистотою, хоча мав углибині чорну точку, яка свідчила про наявність внутрішніх деформацій. Із-за того, що алмаз мав одну гладку грань, було вирішено, що він є осколком більшого каменю, проте пошуки його виявились марними.

Названий «Куллінан», алмаз був проданий уряду колонії Трансвааль за 150 тисяч фунтів стерлінгів і за пропозицією прем'єр-міністра Луї Бота був подарований королю Великої Британії Едварду VII як «знак вірності і вдячності людей Трансвааля» за надання колонії самоврядування після закінчення Англо-бурської війни. «Кулінан» був відісланий у Лондон звичайною бандероллю (щоб відвернути увагу грабіжників, морем був споряджений корабель із схованим у сейф муляжем під охороною) і вручений королю в день його народження 9 листопада 1905 року.
«Велика зірка Африки»
«Велика зірка Африки»

Із-за внутрішнього дефекту було вирішено розрізати камінь і в 1908 році цю роботу виконав голландський ювелір Йозеф Ашер, який свого часу займався огранкою знаменитого алмазу «Ексельсіор» (до «Кулінан» був найбільшим алмазом у світі). Він розділив алмаз на 9 великих і 96 дрібних частин, два найбільші з яких прикрасили скіпетр («Велика зірка Африки», 530,2 карата) і корону («Друга зірка Африки», 317,4 карата) Британської імперії. Решта каменів в 1910 році Асскер продав уряду Південно-Африканського Союзу, а той подарував їх Марії Текській, дружині нового короля Британії Георга V.

31 травня 1910 року, в день проголошення Південно-Африканського Союзу, Томас Куллінан був посвячений у лицарі на знак визнання його внеску в промисловий розвиток Південної Африки.

«Велика зірка Африки» й досі є найбільшим полірованим білим діамантом у світі і до 1985 року тримав першість серед діамантів будь-якого кольору, допоки його на 15,37 карат (3,07 г) не перевершив «Золотий ювілей», знайдений також в копальні «Прем'єр» і вирізаний із великого коричневого алмазу вагою 755,5 карата (151 г).


понад

20 ТИСЯЧ СЛІВ

чужомовного походження
Друк 3
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 25 січня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 26 січня

Британська колонія Новий Південний Вельс

1788
#ЦейДень

Все про 26 січня

Події, факти, персоналії

З'їзд «розстріляних переможців»

1934

Нова держава — Республіка Індія

1950