Єгипетська революція
25 січня 2011 року в Каїрі, Олександрії та деяких інших містах Єгипту почались вуличні демонстрації, мітинги, акти громадської непокори, що стали провісником революції і повалення президента Хосні Мубарака, який тридцять років знаходився при владі.На обкладинці: Каїр, площа Тахрір, 2011 рік
10649
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Хосні Мубарак прийшов до влади у 1981 році після вбивства Анвара Садата і протягом тридцяти років правив в режимі надзвичайного стану та однопартійної системи, очолюючи Національно-демократичну партію Єгипту. До 2005 року він п'ять разів безальтернативно обирався президентом, переслідуючи будь-які прояви опозиційної діяльності, а з початку 2000-х років почав готувати свого саршого сина стати спадкоємцем президентської посади.

Незважаючи на високі темпи економічного зростання Єгипту, які стали можливими після відмови від політики централізованого управління, запровадженої Гамалем Насером, рівень життя в країні був низьким із-за практично подвоєння кількості населення за попередні 40 років, монополізації ключових сегментів економіки правлячою політичною верхівкою і корупції на всіх щаблях влади. Станом на 2010 рік 40% населення Єгипту жило на суму, меншу 2 доларів на день, рівень безробіття серед молоді сягав 40%, а статки сім'ї Мубарака оцінювались у 50-70 мільярдів доларів.
Хосні Мубарак
Хосні Мубарак

Заворушення у Єгипті почались після перемоги революції в Тунісі і після самоспалення студента перед будівлею парламенту в Каїрі 17 січня 2011 року, стали ширитися великими містами країни, а 25 січня, в день, коли в Єгипті відзначався День поліії, опозиційні сили організували на центральній площі столиці Тахрір 100-тисячний мітинг з вимогою поліпшення економічної ситуації та збільшення політичних свобод. Для його розгону поліція застосувала сльозогінний газ, гумові кулі і грубу силу, що привело до загибелі трьох чоловік.

Наступного дня в Єгипті були заборонені вуличні акції протесту, введена комендантська година, заблокований доступ до соціальних мереж і мобільного зв'язку, що, однак, не зупинило маніфестантів і розгін мітингу біля Палацу Правосуддя в Каїрі закінчився двома смертями та арештами сотень людей. 27 січня, коли про підтримку протестів заявило найбільше опозиційне угрупування «Мусульманське братство», вони стали перманентними і поширилися на міста Суец та Олександрію. Незважаючи на застосування армії, антиурядові протести ставали все більш масовими, і 29 січня Мубарак був змушений відправити у відставку уряд, вперше за останні 30 років призначити віце-президента та заявити про відсутність наміру у вересні 2011 року вчергове переобиратись президентом.

Проте це не зупинило проетстувальників, яких 1 лютого лише на Тахрірі зібралось понад мільйон чоловік. 11 лютого 2011 року віце-президент Омар Сулейман повідомив про відставку Хосні Мубарака і передачу на півроку влади воєнній хунті, яка через два дні зупинила дію конституції і розпустила парламент. 24 травня 2011 року Мубарак постав перед судом за звинуваченням у навмисному вбивстві мирних демонстрантів і 2 червня 2012 рооку був засуджений до довічного ув'язнення.

30 червня цього ж року п'ятим президентом Єгипту був обраний голова Партії свободи і справедливості (колишнє «Мусульманське братство») Мухаммед Мурсі, який через рік був скинутий в результаті військового перевороту і 16 травня 2015 року разом із шістнадцятьма іншими ісламістами засуджений до страти.

Друк 3
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 24 січня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 25 січня

Битва на ріці Великий Заб

750
#ЦейДень

Все про 25 січня

Події, факти, персоналії

Перші зимові Олімпійські ігри

1924

Відкриття перших Зимових Олімпійських ігор

1924

Переворот в Уганді

1971