Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Проголошення IV Універсалу
22 січня 1918 року в будинку Педагогічного музею в Києві почалось закрите засідання Малої Ради, на якому було затверджено IV Універсал, що проголосив Україну незалежною державою.
21359
Україна
Володимир Лук'янюк
Центральна Рада була сформована 20 березня 1917 року в Києві з представників українських партій, наукових, громадських та інших організацій і була покликана консолідувати українські суспільно-політичні сили. Більшість в ній отримали українські соціал-демократи та українські есери (соціалісти-революціонери), а її керівником було обрано лідера Товариства українських поступовців 51-літнього професора історії Михайла Грушевського. 19 квітня 1917 року Всеукраїнський національний конгрес, що відбувся у Києві, перетворив Центральну Раду з київської на загальноукраїнську організацію.
23 червня 1917 року Центральна рада прийняла I Універсал, яким оголосила про готовність перебрати на себе державні функції на території України, і перед Тимчасовим урядом у Петрограді поставила вимогу надати їй автономію в рамках федеративної Росії. Досягнуті домовленості були сформульовані у ІІ Універсалі, виголошеному 16 липня 1917 року, а після повалення більшовиками Тимчасового уряду Російської Республіки Центральна Рада 20 листопада 1917 року своїм III-м Універсалом проголосила створення Української Народної Республіки.
17 грудня 1917 року Центральна Рада отримала урядову телеграму з Петрограда від Троцького, Леніна і Сталіна, в котрій більшовицькі лідери Росії зазначили, що Раднарком "... визнає Українську Народну Республіку, її право цілком відокремитися від Росії... зараз же, без обмеження та безумовно", але водночас висували ультимативні вимоги пропустити більшовицькі війська на Південний фронт для боротьби з Каледіним, не пропускати білогвардійські війська, що рухаються на Дон і Урал та припинити роззброєння радянських військ та Червоної гвардії.
Цей ультиматум, розцінений як втручання у внутрішні справи УНР, був відкинутий з'їздом Рад селянських, робітничих і солдатських депутатів, що відбувся 17-18 грудня в Києві, і Росія для наведення "революційного порядку" кинула проти УНР загони червоноармійців на чолі з Володимиром Антоновим-Овсієнком, Олександром Єгоровим і Михайлом Муравйовим, війська яких діяли під прапором утвореної 25 грудня на пробільшовицькому Всеукраїнському з'їзді рад у Харкові радянської Української Народної Республіки.
Четвертий універсал Української Центральної Ради © ЦДАВО України
Четвертий універсал Української Центральної Ради © ЦДАВО України
У січні 1918 року почався наступ червоних військ на Київ. В цих умовах на засіданні, яке розпочало свою роботу 22 січня 1918 року, Малою Радою Центральної Ради було затверджено IV Універсал, котрий проголошував, що "... однині Українська Народна Республіка стає самостійною, ні від кого не залежною, вільною, суверенною державою українського народу...". Універсал доручав урядові завершити переговори з Центральними державами і укласти з ними мир.
Останній Універсал Центральної Ради було оголошено Михайлом Грушевським у ніч на 25 січня, за кілька днів до того, як червоноармійські загони під командуванням лівого російського есера Михайла Муравйова штурмом взяли Київ.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 11 січня 2013, востаннє оновлено 21 січня 2018. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Помер Канут Великий
Сьогодні
Помер Канут Великий
Україна
Політика
Європа
Нова історія

Головні події 22 січня

#ЦейДень
Все про 22 січня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left21 січня
23 січняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward