Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Арешт Клауса Барб'є
19 січня 1983 року в Болівії заарештовано Клауса Барб'є, керівника німецького гестапо у Ліоні (Франція) часів Другої Світової війни, звинувачуваного у злочинах проти людства та смерті тисяч французьких євреїв і заочно тричі засудженого до смертної кари.
На обкладинці: Клаус Барб'є, 1987 рік
7829
Друга Світова війна
Володимир Лук'янюк
З травня 1940 по березень 1942 року 27-річний унтерштурмфюрер СС Клаус Барб'є (або Барбі) очолив управління СС по депортації євреїв Амстердаму та Гааги. У листопаді 1942 року він був переведений на південь Франції, де очолював гестапо міста Ліон і наступні два роки займався переслідуванням членів французького руху опору, депортацією до таборів смерті єврейських дітей-сиріт, масовою стратою цивільних осіб.
Відзначаючись надзвичайною жорстокістю, Барб'є особисто допитував і знищував заарештованих, катував підозрюваних в тому числі і дітей, за що отримав прізвисько «Ліонський м'ясник». Серед застосовуваних ним тортур було використання електричного струму, підвішування за ноги, биття до втрати свідомості, ґвалтування.
Клаус Барб'є, близько 1942 року
Клаус Барб'є, близько 1942 року
В листопаді 1944 Барб'є був підвищений до гауптштурмфюрера та переведений до Дортмунда, де тривалий час переховувався і був заарештуваний. За скоєні злочини в 1947 році у Франції Барб'є був заочно засуджений до смертної кари, цього ж року був завербуваний американською контррозвідкою і в 1949 році разом з дружиною і дітьми перебрався до Болівії, де під іменем Клаус Альтманн тривалий час співпрацював з розвідками місцевих військових режимів Болівії та Перу. У 1952 році Барб'є був удруге заочно засуджений до смертної кари за злочини проти членів Руху опору, а через два роки — втретє за масові вбивства в містечку Сен-Жені-Лавале і розстріли в тюрьмі Монлюк.
За деякими даними в 1967 році Альтманн-Барб'є допоміг ЦРУ США організувати упіймання і розстріл аргентинського революціонера Че Гевари, який на той час вів партизанську війну в Болівії. Як стало відомо пізніше, Барб'є почувався настільки вільно, що кілька разів відвідував Францію, включаючи Париж.
Барб'є був виявлений лише на початку 1980-х розшукувачами нацистських злочинців Сержем Кларсфельдом і Бітті Кунцель, засновниками «Асоціації синів і дочок депортированих євреїв Франції», але тільки після приходу до влади в Болівії поміркованого ліберального режиму, Барб'є був 19 січня 1983 року заарештований та згодом виданий Франції в обмін на військову та гуманітарну допомогу. В травні 1987 року він постав перед судом за звинуваченнями в 177-х злочинах проти людяності і був засуджений присяжними до довічного ув'язнення за 41 злочин на підставі показів 730 свідків.
Помер 78-річний Клаус Барб'є 25 вереся 1991 року від лейкемії і раку хребта, перебуваючи у тюрмі міста Ліон. Його тіло було кремоване, а прак таємно розвіяний.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 18 липня 2014. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Аварський каганат
Політика
Аварський каганат
Друга Світова війна
Особистості
Кримінал
Латинська Америка
Новітня історія
Холодна війна

Головні події 19 січня

#ЦейДень
Все про 19 січня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left18 січня
20 січняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward