Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Друга Німецька імперія
18 січня 1871 року у Дзеркальному залі Версальського палацу прусський король Вільгельм був проголошений імператором Німецької імперії. Цим символічним актом завершилась боротьба за об'єднання всіх німецьких земель (без Австрії) в єдину національну державу — Німецьку імперію, яка проіснувала до листопада 1918 року.
На обкладинці: Прапор і герб Німецької імперії
11237
Політика
Володимир Лук'янюк
Після ліквідації в 1806 році Священної Римської імперії і завершення Наполеонівських воєн скликаний у Відні конгрес 8 червня 1815 року прийняв рішення про створення Німецького союзу, до якого увійшло 35 держав — одна імперія (Австрійська), п'ять королівств (Пруссія, Саксонія, Баварія, Ганновер, Вюртемберг), герцогства і князівства, а також чотири міста-республіки (Франкфурт, Гамбург, Бремен і Любек). Главою нової держави став імператор Австрії, а правлячим органом — Союзний сейм, в який були делеговані представники від усіх держав-засновниць, які зберігали при цьому суверенітет і власну систему управління.
Під впливом французької Липневої революції 1848 року в німецьких державах посилились ліберальні настрої та націоналістичні рухи, особливо в ненімецьких землях — Польщі, Богемії, Моравії, Угорщині, Хорватії і Данії. Скликаний 18 травня 1849 року у Франкфурті-на-Майні парламент вирішив переглянути принципи об'єднання держави і 28 травня прийняв конституцію, яка гарантувала рівність всіх громадян перед законом, а сама держава перетворювалась на спадкову конституційну монархію. Проти виступили і Пруссія і Австрія, які не могли дійти згоди у шляхах об'єднання німецьких народів, — Австрія не хотіла відмовлятись від своїх ненімецьких володінь, на чому наполягала Пруссія, вважаючи мультинаціональне населення Австрійської імперії загрозою держави.
Протиріччя між Пруссією і Австрією посилились після Датської війни 1864 року, коли герцогства Лауенбург, Шлезвіг і Гольштейн стали їх спільним володінням — не маючи змоги здійснювати ефективне управління географічно віддаленими територіями, і відмови Прусіїї обміняти їх на на прилеглі до Австрії пруські землі, імператор Франц-Йосиф звернувся по допомогу до парламенту. У відповідь на це 8 квітня 1866 року прусський канцлер Отто фон Бісмарк висунув вимогу виключити Австрію з Німецького союзу.
Це привело до семитижневої війни між німецькими державами, в результаті якої 16 квітня 1866 року була прийнята конституція нової держави Північнонімецький союз, в якому навколо Прусії об'єднались всі держави, крім Баварії, Вюртемберга, Бадена, Гессен-Дармштадта, Люксембурга, Ліхтенштейна і Австрії, а його главою в якості федерального президента став прусський король Вільгельм I. Наступного року набула чинності австро-угорська угода між імператором Францем Йосифом I і представниками угорського національного руху, і 15 березня 1867 року було створено Австро-Угорську імперію.
До 1868 року Бісмарк організував обороні союзи з більшістю німецьких держав, включаючи і південно-німецькі держави. Після того як Пруссія здобула перемогу у війні проти Франції 1870 року, 30 листопада король Баварії Людвіг II за згодою інших німецьких монархів звернувся до прусського короля з проханням прийняти титул імператора, що й було зроблено 18 січня 1871 року у Дзеркальному залі Версальського палацу.
Кайзер Вільгельм (1797-1888)
Кайзер Вільгельм (1797-1888)
Цей символічний акт завершив об'єднання всіх німецьких земель в єдину національну державу — Німецьку імперію, яка проіснувала до Листопадової революції 1918 року, яка завершилась проголошенням Веймарської республіки. Зазнавши поразки у Першій Світовій війні, Австро-Угорська імперія розпалась на ряд незалежних держав, серед яких власне Австрія втратила значні території, вихід до моря і великі промислові центри; вона була приєднана до Німеччини в 1938 році, після чого була оголошена «однією із земель Німецької імперії» під назвою Остмарк.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 15 жовтня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Оскара Вайльда
Правила життя
Правила життя Оскара Вайльда
Політика
Європа
Нова історія

Головні події 18 січня

#ЦейДень
Все про 18 січня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left17 січня
19 січняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward