Останній московський Рюрикович на престолі
17 січня 1598 року у Москві на 41-у році життя помер цар Федір Блаженний, третій син Івана Грозного і останній представник московської гілки династії Рюриковичів на царському троні. Спадкоємцем престолу стала його дружина Ірина, яка правила лише тиждень і зреклась престолу на користь свого брата Бориса Годунова.На обкладинці: Скульптурний портрет Федора Івановича Рюриковича на основі скелетних залишків роботи Михайла Герасимова, 1964 рік
31860
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Слабкий фізично і розумово, у 1575 році з волі батька, Івана IV Грозного, 18-річний Федір Іванович одружився з Іриною Федорівною Годуновою, племінницею костромського дворянина Дмитра Годунова, який в 1563 році перейшов на царську службу і зробив стрімку кар'єру. Після загибелі 19 листопада 1581 року його старшого брата Федір став спадкоємцем царського престолу, який зайняв через три роки і правив під опікою ради вельмож, не будучи в змозі самостійно виконувати державні обов'язки.

Не вірячи, що по смерті чоловіка Ірина збереже трон, у 1585 році її брат Борис Годунов під час чергової тривалої хвороби Федора намагався організувати шлюб своєї сестри з австрійським принцем з наступним його воцарінням у Москві, що викликало скандал, як і спроба привезти з Англії лікарів і акушерів для Ірини, котра ніяк не могла народити спадкоємця, розцінена московськими боярами як потенційне втручання єретиків у життя православного царя.

Щоб зберегти свій вплив при дворі, Борис Годунов порушив заповіт Івана Грозного, волею якого в разі відсутності спадкоємця престолу (Феодосія, єдина дочка Ірини і Федора, що народилась у 1592 році, вомерла через рік) новою дружиною царя мала стати княжна Ірина Мстиславська, — за наказом Годунова її було викрадено з батьківського дому і силоміць відправлено в монастир, що стало його остаточною перемогою у запеклій боротьбі з боярськими родинами Бєльських (Гедиміновичів), Шуйських (суздальських Рюриковичів), Юр'євих (Романових) і Мстиславських (Гедиміновичів) і дозволило Годунову стати фактичним правителем Московського царства.

Цар Федір Іванович помер у віці 40 років 17 січня 1598 року і був похований в Архангельському соборі Московського Кремля. Він не залишив після себе нащадків, а його потенційний наступник на престолі молодший брат царевич Дмитрій трагічно загинув сім років перед тим; ще один кандидат на престол і останній нащадок Івана Калити, триюрідна сестра Федора Марія Старицька, ще у 1588 році після смерті свого чоловіка принца Датського Магнуса повернулась до Москви і постриглась у монахині.

За відсутності заповіту та названого небіжчиком імені спадкоємця боярство, прагнучи запобігти сходженню на престол Бориса Годунова, присягнуло на вірність Ірині, яка вже на дев'ятий день свого правління відправилась у Новодівочий монастир, де прийняла чернецтво і 21 лютого 1598 року благословила на царство свого брата, котрому через тиждень присягнув на вірність Земський собор.

Тімоті Снайдер «Історична відповідальність Німеччини перед Україною»
Пряма Мова
Тімоті Снайдер «Історична відповідальність Німеччини перед Україною»
Друк 8
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 15 січня 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 17 січня

Помер Феодосій Великий

395
#ЦейДень

Все про 17 січня

Події, факти, персоналії

Переворот на Гаваях

1893

«Сухий закон» у США

1920

Зникнення Рауля Валленберга

1945

Вбивство Євгенія Кушнарьова

2007