сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Помер Феодосій Великий
17 січня 395 року в Медіолані у віці 48-и років помер Феодосій I Великий, останній правитель єдиної Римської імперії, фанатичний борець з язичництвом, який зробив християнство державною релігією, заборонив Олімпійські ігри і з мовчазної згоди якого були зруйновані шедеври елліністичної архітектури. По його смерті імперія остаточно розділилась на дві держави, Східну і Західну, правителями в яких стали сини Феодосія Аркадій і Гонорій.
На обкладинці: Фреска «Тріумф християнства над язичництвом». Зал Костянтина у Апостольському палаці у Ватикані, 1585 рік
7347
Особистості
Володимир Лук'янюк
Флавій Феодосій став імператором східної частини Римської імперії в 379 році при августі Граціані, активному поборнику християнської віри, який першим відмовився від традиційного для римських правителів титулу Великий понтифік, позбавив язичницькі громади державних субсидій, а їх жерців і храми - землі та привілеїв. 27 лютого 380 року під впливом міланського проповідника Амвросія Медіоланського Граціан, його брат і правитель західної частини імперії Валентиніан II та Феодосій видали т. зв. Солунський едикт («Cunctos populos»), яким наказали всім жителям Римської імперії сповідувати віру єпископів Риму і Олександрії.
Народжений у християнській сім'ї, Феодосій, проте, був хрещений лише 34-літнім у 380 році під час важкої хвороби і після одужання став ревним борцем з язичництвом - він першим запровадив державний контроль над віросповіданням громадян коли того ж року видав едикт «Про католицьку віру», яким зобов'язав своїх підданих здійснювати християнські обряди лише у формі, затвердженій Нікейським собором 325 року. Фанатична набожність, однак, не завадила Феодосію віддати наказ про вбивство 15 тисяч людей у Салоніках, які у 380 році збунтувались проти місцевого правителя.
Розпочавши цим боротьбу з аріанством, у 381 році Феодосій скликав у Костантинополі собор для вирішення питань віри, які залишились неврегульовані з часів Костянтина Великого. Він тривав майже три місяці і прийняв ряд важливих для християнства положень: затвердив догмат про похождення Святого Духа від Отця, про рівність і єдиносущність Бога Духа Святого з іншими сутностями Святої Трійці - Богом Отцем і Богом Сином, доповнив і затвердив Символ віри в редакції, що отримала назву Нікейсько-Царгородський Символ віри, який і по сьогодні використовується в богослужіннях Православної, Римо-католицької, давньосхідних, а також більшості протестантських Церков.
Крім того, Собор змінив порядок статусності церков і проголосив Константинополь другим після Риму, потіснивши Олександрію, Антіохію і Єрусалим у порядку, за якими їм віддавалась честь. Це правило не було визнано римськими папами, що стало початком поділу церков на Східну (православну) і Західну (католицьку).
Того ж 381 року Феодосій заборонив жертвопринесення поганським богам, вивчення математики, яка вважалась пов'язаною з магією і чаклунством, а в 391 році спеціальним едиктом постановив зруйнувати всі язичницькі храми - войовничі християни знищили стародавній храм Серапеум в Олександрії і відділення Олександрійської бібліотеки, яке було при ньому, а в Греції - велику кількість видатних елліністичних пам'яток античності, в тому числі храм Аполлона в Дельфах. У 393 році в Греції відбулись останні Олімпійські ігри, головне спортивне свято протягом попередніх 11 століть.
Після самогубства Валентиніана II у 392 році Феодосій здолав римського узурпатора Євгенія і 6 серпня 394 року під його владою опинилась вся територія Римської імперії. Однак через тиждень після несподіваної смерті Феодосія 17 січня 395 року його 11-річний син Гонорій був проголошений августом західної частини імперії зі столицею у Медіолані (нині - Мілан) і Римська імперія більше ніколи в її історії не була єдиною державою. На відміну від свого брата Аркадія, який ще за життя батька став співправителем Східної Римської імперії, правління Гонорія стало початком занепаду Заходу під тиском полчищ варварів, а сам він увійшов в історію як імператор, що остаточно заборонив гладіаторські бої.
Обеліст фараона Тутмоса III, встановлений в 390 році за наказом Феодосія на іподромі в Константинополі
Обеліст фараона Тутмоса III, встановлений в 390 році за наказом Феодосія на іподромі в Константинополі
Забальзамоване тіло Феодосія тривалий час перебувало в Медіолані, після чого 8 листопада 395 року було поховане в Константинополі, місті куди за наказом Феодосія-християнина було вивезено багато пам'яток язичницької культури.
14 січня 2017 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Особистості
Релігія
Європа
Античні часи

Головні події 17 січня

#ЦейДень
Все про 17 січня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left16 січня
18 січняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward