Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Переворот на Гаваях
17 січня 1893 року група американських власників цукрових плантацій під керівництвом Сенфорда Доула скинула владу гавайського монарха королеви Ліліукалані і сформувала новий уряд на чолі з Доулом. Переворот відбувся з відома посланця США Джона Стівенса, котрий під приводом захисту "життя американців" викликав на допомогу заколотникам крейсер "Бостон" з 300-и морськими піхотинцями.
На обкладинці: Королева Ліліуакалані
8982
Політика
Гаваї почали освоюватись полінезійцями з 8 століття, а перші постійні поселення на островах з'явились в 12-16 століттях. У 1810-20-х роках на Гавайські острови прибули перші американці, торговці сандаловим деревом, а з 1830-х років тут інтенсивно почали розвиватись вирощуваня і переробка цукру. Поява плантаторів і американських релігійних місіонерів значно змінила політичне та культурне життя на Гаваях і в 1840 році тут була запроваджена конституційна монархія, що значно обмежила повноваження правителя островів.
Протягом наступних сорока років Гаваї підписали ряд політичних та економічних угод із США, і в 1887 році була прийнята перша конституція Гаваїв, в рамках яких цього ж року було збудовано військову базу Перл-Харбор. У 1891 році до влади на Гаваях прийшла королева Ліліукалані, котра відмовилась визнати конституцію 1887 року, прийняту за часів правління її брата короля Калакауа, і замінила її новим законом, що значно розширював повноваження гавайських монархів і обмежував права іноземців і перш за все — американців.
17 січня 1893 року група американських плантаторів на чолі з 49-річним Сенфордом Доулом оголосила місцевий уряд поваленим і звернулась по допомогу до США. 1 лютого американський посланець Джон Стівенс визнав уряд Доула і проголосив Гаваї під американськи протекторатом. Доул подав до Сенату США законопроект про анексію Гавайських островів, котрий, однак, був відхилений депутатами, і президент Гровер Клівленд направив до Гаваїв спеціального посланця для відновлення влади королеви Ліліукалані і конституції 1887 року.
Проте Доул відмовився підкоритися рішенню президента США і проголосив створення незалежної Гавайської Республіки. Переговори з нею велися до 1897 року і лише в 1898 році, коли почалась Іспано-американська війна і у США виникла крайня необхідність в базі Перл-Харбор, Конгрес прийняв рішення про анексію Гавайських отровів. Через два роки вони набули статусу території США, а в 1959 році стали їхнім 50-м штатом.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Політика
Жінки
Америка
Нова історія

Головні події 17 січня

#ЦейДень
Все про 17 січня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left16 січня
18 січняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward