Переворот
на Гаваях
17 січня 1893 року група американських власників цукрових плантацій під керівництвом Сенфорда Доула скинула владу гавайського монарха королеви Ліліукалані і сформувала новий уряд на чолі з Доулом. Переворот відбувся з відома посланця США Джона Стівенса, котрий під приводом захисту "життя американців" викликав на допомогу заколотникам крейсер "Бостон" з 300-и морськими піхотинцями.На обкладинці: Королева Ліліуакалані
17917
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Гаваї почали освоюватись полінезійцями з 8 століття, а перші постійні поселення на островах з'явились в 12-16 століттях. У 1810-20-х роках на Гавайські острови прибули перші американці, торговці сандаловим деревом, а з 1830-х років тут інтенсивно почали розвиватись вирощуваня і переробка цукру. Поява плантаторів і американських релігійних місіонерів значно змінила політичне та культурне життя на Гаваях і в 1840 році тут була запроваджена конституційна монархія, що значно обмежила повноваження правителя островів.

Протягом наступних сорока років Гаваї підписали ряд політичних та економічних угод із США, і в 1887 році була прийнята перша конституція Гаваїв, в рамках яких цього ж року було збудовано військову базу Перл-Харбор. У 1891 році до влади на Гаваях прийшла королева Ліліукалані, котра відмовилась визнати конституцію 1887 року, прийняту за часів правління її брата короля Калакауа, і замінила її новим законом, що значно розширював повноваження гавайських монархів і обмежував права іноземців і перш за все — американців.

17 січня 1893 року група американських плантаторів на чолі з 49-річним Сенфордом Доулом оголосила місцевий уряд поваленим і звернулась по допомогу до США. 1 лютого американський посланець Джон Стівенс визнав уряд Доула і проголосив Гаваї під американськи протекторатом. Доул подав до Сенату США законопроект про анексію Гавайських островів, котрий, однак, був відхилений депутатами, і президент Гровер Клівленд направив до Гаваїв спеціального посланця для відновлення влади королеви Ліліукалані і конституції 1887 року.

Проте Доул відмовився підкоритися рішенню президента США і проголосив створення незалежної Гавайської Республіки. Переговори з нею велися до 1897 року і лише в 1898 році, коли почалась Іспано-американська війна і у США виникла крайня необхідність в базі Перл-Харбор, Конгрес прийняв рішення про анексію Гавайських отровів. Через два роки вони набули статусу території США, а в 1959 році стали їхнім 50-м штатом.

Друк 3
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 17 січня

Помер Феодосій Великий

395
#ЦейДень

Все про 17 січня

Події, факти, персоналії

Останній московський Рюрикович на престолі

1598

«Сухий закон» у США

1920

Зникнення Рауля Валленберга

1945

Вбивство Євгенія Кушнарьова

2007