Популярна стаття
Єлизавета I — королева Англії
15 січня 1559 року, через два місяці після смерті своєї сестри, королеви Англії Марії I, її зведена сестра, 25-річна Єлизавета, дочка Генріха VIII і Анни Болейн, коронувалася у Вестмінстерському абатстві в Лондоні як королева Єлизавета I.На обкладинці: Єлизавета I, портет XVII століття © Національний музей Шато-де-По, Франція
64435
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Сестри Марія і Єлизавета, обидві дочки Генріха VIII, але від різних шлюбів, перебували в напружених стосунках під час п'ятирічного правління Марії I. Фанатична католичка, одружена з Філіпом II Іспанським, Марія знищила завоювання Реформації в Англії і відновила попередню римо-католицьку церкву. Її проіспанська політика і намір повернути церкві монастирські землі зачіпали інтереси дворянства та нової буржуазії і привели до повстання, під час якого Єлизавета була заарештована і поміщена в тюрму Тауер. Жорстокі розправи над повсталими протестантами викликали ненависть підлеглих, котрі прозвали Марію I Кривававою.

По смерті 42-річної Марії Тюдор в листопаді 1558 року трон Англії успадкувала її 25-літня сестра Єлизавета, яка пережила кілька замахів на своє життя, і 15 січня 1559 року коронувалась у Вестмінстерському абатстві в Лондоні.

Єлизавета I продовжила Реформацію, почату за правління Генріха VIII і Едварда VI, відновила повноваження протестанської церкви, підтримала кальвіністів у Шотландії, що привело до конфлікту з шотландською королевою Марією Стюарт, яка мала свої підстави претендувати на англійський престол. Церковний порядок, запроваджений Єлизаветою «Актом про верховність» 1558 року, заклав основи майбутньої Англіканської церкви.

У зовнішній політиці Єлизавета виступила в союзі з іншими протестантськими монархами проти папи римського, котрий не визнав легітимність її влади, та католицької Іспанії, найсильнішої держави тогочасного світу. У 1588 році Англія розгромила іспанську Непереможну Армаду і вийшла переможницею в Англо-іспанській війні, що зробило її найпотужнішою морською державою, чию славу примножили морські походи Френсіса Дрейка і Волтера Релі. За три роки перед цим в Північній Америці було заснована перша англійська колонія, названа Вірджинія на честь королеви-діви Єлизавети І, яка так ніколи і не вийшла заміж.

В кінці 1602 року велика кількість смертей родичів та близьких друзів Єлизавети привели її до глибокої депресії і хвороби. Будучи бездітною, незадовго до свої смерті вона погодилась визнати своїм спадкоємцем сина Марії Стюарт короля Шотландії Якова VI.

На момент смерті Єлизавети в 1603 році в Англії бурхливо розвивались мистецтво та науки, і країна вже була загальновизнаним світовим лідером в усіх аспектах міждержавних стосунків, що дало можливість Єлизаветі I увійти в історію в якості одного з найвеличніших англійських монархів. Період її правління, відомий як "Єлизаветинська епоха", увійшов в історію як золота доба державності і мистецтва, передусім завдяки творчості Вільяма Шекспіра і Крістофера Марлоу.


НАЙГІРШИЙ РІК В ІСТОРІЇ?
Друк 11
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 15 січня

13 правил гри у баскетбол доктора Нейсміта

1892
#ЦейДень

Все про 15 січня

Події, факти, персоналії

«Процес 59»

1941

Затвердження музики Державного гімну України

1992

Запуск «Вікіпедії»

2001

Аварійна посадка «А-320» на Гудзон

2009