Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Битва біля Паніпата
14 січня 1761 року біля міста Паніпат у Північній Індії відбулась одна з найбільших битв XVIII століття — війська афганської імперії Ахмад-шаха Дуррані, що виступали у союзі з мусульманами занепалої Імперії Моголів, здобули перемогу над індуїстською армією Конфедерації Маратхів, підтримуваною французами. З обох боків у ній взяло участь більше 125 тисяч чоловік, близько 70 тисяч з яких загинули першого ж дня; ще близько 40 тисяч мартхів було вирізано на наступний день після пермоги афганців.
На обкладинці: Портрет Ахмад-шаха Дуррані (1722-1772), близько 1757 року © Національна бібліотека Франції
16170
Битви
Ганна Дзекан
У 1659 році раджа Шиваджи, що правив однією з найбільших держав у Західній Індії на землях народності маратхі, вступив у конфлікт зі своїм сюзереном султаном Біджапуру Алі Аділ-шахом II, що привело до тривалої війни, з якої Шиваджи вийшов переможцем — у 1674 році він прийняв царський титул і проголосив створення самостійної Маратхської конфедерації зі столицею у місті Райгад (нині — околиця міста Махад в індійському штаті Махараштра), першої за довгі століття мусульманського панування індуїстської держави.
По смерті Шиваджи його син Самбхаджі зумів відстояти незалежність у 27-літній Деканській війні з Імперією Великих Моголів 1681-1707 років і в 1737 році завдати моголам вирішальної поразки у битві біля Делі. У 1758 році маратхи захопили місто Лахор, що перебувало під владою пуштунської держави зі столицею у Кандагарі, заснованої десятиліття перед тим Ахмад-шахом Дуррані. У відповідь він наступного року розбив маратхські гарнізони Пенджабі, захопивши який зумів залучити на свій бік місцеві пуштунські та афганські племена, і силами 100-тисячної армії рушив вглиб Індії.
Індія у XVIII столітті. Жовтим контуром позначено кордон Імперії Великих Моголів у 1700 році © William R. Shepherd, 1923 рік
Індія у XVIII столітті. Жовтим контуром позначено кордон Імперії Великих Моголів у 1700 році © William R. Shepherd, 1923 рік
На цей час держава Маратхі зі столицею у місті Пуна займала територію від Інду на Заході та Гімалаїв на Півночі до майже півдня півострова Індостан. Її роль в регіоні була настільки значною, що 7-й пешва (глава уряду) Баладжі Баджі Рао здійснив спробу посадити на престол Імперії Моголів свого сина Вішваса. Розцінюючи це як загрозу власному існуванню, мусульманське духовенство Індії підтримало вторгнення Ахмад-шахом Дуррані, який у липні 1760 року зумів залучити на бік "армії ісламу" заможне могольське князівство Ауд. На його боці виступила і Французька Ост-Індська компанія, яка в Індостані протистояла союзниці маратхів Битанській Ост-Індській компанії, підтримавши афганців артилерією і боєприпасами.
Садашіва Рао Бхау (1730-1761), двоюрідний брат глави уряду Держави Маратхів, командуючий її військами у битві біля Паніпата © Peshwa Memorial, Пуне, Індія
Садашіва Рао Бхау (1730-1761), двоюрідний брат глави уряду Держави Маратхів, командуючий її військами у битві біля Паніпата © Peshwa Memorial, Пуне, Індія
У відповідь 2 серпня 1760 року 60-тисячна армія маратхів захопила Делі, після чого рушила на Північ, без бою зайняла місто Паніпат (нині — Хар'яна, за 90 км від Делі), де розмістила свої основні сили, і 17 жовтня невеликим загоном розбила частину афганського війська біля селища Куніпура на березі ріки Джамна. Це, однак, не зупинило Дуррані і 25 жовтня його армія зуміла переправитись через Джамну і швидким маршем дісталась Паніпату. В результаті двомісячної облоги афганці повністю відрізали місто від шляхів постачання і у кінці грудня в ньому почався голод.
На світанку 14 січня 1761 року у відчайдушній спробі прорвати блокаду війська під командуванням Садашіва Бхау вийшли за мури Паніпату і близько 8-ї ранку артилерійським обстрілом атакували афганців. Прицільний гарматний вогонь вніс сум'яття в ряди супротивника, частина підрозділів якого втекла з поля бою, а Дуррані був змушений кинути у бій свою осбисту гвардію. Однак до середини дня чисельна перевага афганців далась в знаки, а загибель від випадкової кулі спадкоємця престолу Вішвасрао підірвала моральні сили індуїстської армії — маратхі почали відступати, зазнаючи великих втрат. Після невдалої кавалерійської контратаки маратхів, під час якої загинув головнокомандуючий Бхау, доля битви була вирішена.
За кількістю учасників і загиблих протягом одного дня битва біля Паніпата вважається чи не найбільшою і найкровопролитнішою у XVIII столітті: з обох боків у ній брало участь понад 125 тисяч чоловік, від 50 до 80 тисяч з яких загинули (афганці втратили від 20 до 40 тисяч чоловік, маратхі — 30-40 тисяч); ще близько 40 тисяч захоплених у полон мартхів було холоднокровно вирізано наступного дня
Незважаючи на те, що Ахмад-шах Дуррані вдовольнився лише повернутими наад територіями у Північній Індії і щорічною даниною від Імперії Великих Моголів, поразка у битві при Паніпаті мала фатальні наслідки для держави Маратхі — залишаючись найбільшою в Індостані, вона пережила десятиріччя занепаду, після якого так і не змогла повернути колишньої могутності. Її претензії на панування в Індії стали причиною трьох війн з Британською Ост-Індською компанією, остання з яких завершилась у 1818 році розпадом держави, більша частина якої перейшла під британське управління.
Держава Дуррані проіснувала не набагато довше Держави Маратха — зі смертю Ахмад-шах у 1773 році його нащадки не збогли утримати в єдності гігантські території, що охоплювали сучасні північно-східний Іран, східний Туркменістан, Афганістан, Пакистан і північно-західну Індію, країну охопили міжплемінні війни, які привели до втрати більшості володінь і її розпаду у 1823 році на окремі князівства.
Ганна Дзекан © спеціально для «Цей день в історії», 06 листопада 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Телескоп Галілео Галілея
Сьогодні
Телескоп Галілео Галілея
Битви
Війни
Всі категорії
Азія
Нова історія

Головні події 14 січня

#ЦейДень
Все про 14 січня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left13 січня
15 січняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward