Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Великий сицилійський землетрус
11 січня 1693 року на півдні Італії стався землетрус силою 7,4 бали, який привів до знищення 70 міст і загибелі близько 60 тисяч людей в Калабрії, Сицилії і Мальті. Масштаб руйнувань був настільки значний, що за наступні десятиліття міста Сицилії і Мальти пережили справжнє архітектурне відродження, під час якого сформувався новий стиль, відомий як сицилійське бароко.
На обкладинці: Руїни міста Ното, повністю знищеного землетрусом 1693 року і відбудованого на новому місці
4755
Катастрофи
Володимир Лук'янюк
Острів Сицилія розташований на місці занурення Африканської літосферної плити під Євразійську, в результаті чого цей регіон відзначається значною сейсмічною активністю і діяльністю вулкану Етна. Перша задокументована згадка про його активність міститься в «Історичному збірнику» давньогрецького історика Діодора Сицилійського, котрий жив у І ст. до н. е. і описав виверження Етни 396 року до н.е., яке зупинило наступ карфагенян на Сіракузи під час Другої Сицилійської війни карфагенян з греками.
У 1169 році виверження Етни привело до руйнування міст Катанія, Летіні і Модіка та загибелі щонайменше 15 тисяч чоловік, а в 1669 році воно тривало чотири місяці, супроводжувалось сильними підземними поштовхами і утворенням великих тріщин у грунті, лавою з яких було знищено пару десятків сіл поблизу Катані і десятки будівель у самому місті. Після кількох років відносного затишшя сейсмічна активність на Сицилії поновилась і кілька підземних поштовхів силою 6,2 бали за шкалою Ріхтера 9 січня 1693 року привели до значних руйнувань у містах Аугуста, Авола, Флоридія і Ното і загибелі близько 200 чоловік.
Через два дні, 11 січня 1693 року, близько 9 години вечора за місцевим часом південно-східну частину Сицилії вразив землетрус силою 7,4 бали з епіцентром на шельфі Іонічного моря. Він супроводжувався цунамі висотою до 8 метрів, яке спустошило містечка і села на узбережжі острова, в Мессінській протоці і досягло Мальти. Частково або повністю знищеними виявились принаймні 70 міст, селищ і сіл не лише на Сицилії, але й на Мальті і в Калабрії, а загальна чисельність жертв склала близько 60 тисяч чоловік: зокрема в Катанії загинуло 63% населення, в Рагузі — 51%, в Сіракузах, Ното і Августі — третина.
Кафедральний собор в Сіракузах — збудований у VII столітті, він був майже повністю зруйнований під час Великого сицилійського землетрусу і його фасад у стилі сицилійського бароко був відбудований у 1725 — 1753 роках за проектом архітектора Андреа Пальма (1664 — 1730) і прикрашений скульптором Ігнаціо Марабітті (1719 — 1797)
Кафедральний собор в Сіракузах — збудований у VII столітті, він був майже повністю зруйнований під час Великого сицилійського землетрусу і його фасад у стилі сицилійського бароко був відбудований у 1725 — 1753 роках за проектом архітектора Андреа Пальма (1664 — 1730) і прикрашений скульптором Ігнаціо Марабітті (1719 — 1797)
За розпорядженням віце-короля Іспанії, яка правила Сицилією як частиною Арагонського королівства, Хуана Франсиско Пачеко сицилійський герцог Джеппе Ланца став головою комісії з надання допомоги постраждалим регіонам і його зусиллями були створені плани з реконструкції постраждалих міст, частина яких була відбудована буквально на новому місці, а частина — за модернізованими старими і повністю новими архітектурними кресленнями. Масштаб руйнувань був настільки значний, що за наступні десятиліття міста Сицилії і Мальти пережили справжнє архітектурне відродження, під час якого сформувався новий стиль, сицилійське бароко, і вісім з відбудованих у XVIII столітті міст у 1992 році увійшли до Світової спадщини ЮНЕСКО завдяки «винятковій якості архітектури регіону».
Протягом наступних трьох століть Сицилія неодноразово переживала виверження Етни, яке тривалий час помилково вважалось причиною катастрофи 1693 року, і руйнівні землетруси, найбільший з яких відбувся у 1908 році і став найбільшим із документально зареєстрованих в Європі.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 10 січня 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Онлайн-тест ЗНО з історії України
Онлайн-тест ЗНО з історії України
Катастрофи
Європа
Нова історія

Головні події 11 січня

#ЦейДень
Все про 11 січня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left10 січня
12 січняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward