Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Статут
Ліги Націй
10 січня 1920 року, згідно з рішенням Паризької мирної конференції і положеннями Версальського мирного договору 1919 року, набув чинності Статут Ліги Націй, ратифікований 42-а країнами.
14173
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Необхідність створення міжнародної організації для вирішення міждержавних конфліктів виникла в ході Першої Світової війни. Одним з ініціаторів цієї ідеї був президент США Вудро Вільсон, котрий висловив її в 1918 році в своїх "14 пунктах", плані мирного влаштування повоєнного світу. Згідно з задумом, держави — члени Ліги Націй брали на себе зобов'язання допомагати одна одній у випадку сторонньої агресії, сприяти процесу роззброєння, а також користуватись лише методами відкритої дипломатії; вони також погодились з тим, що у разі виникненні міжнародних конфліктів будуть підкорюватись рішенням Міжнародного Суду в Гаазі.

Членами Ліги Націй стали держави-союзниці, що отримали перемогу у війні, а також запрошені ними інші держави Європи, Америки і Азії, які могли вийти з Ліги, або бути виключеними з огляду на серйозні причини. Основними органами Ліги Націй були Асамблея, Рада і Секретаріат, місцеперебуванням яких була обрана Женева. Асамблея мала скликатись не рідше разу в рік. Постійними членами Ради ставали основні країни-переможниці — Велика Британія, Франція, США, Італія та Японія, — однак США не ратифікували Версальський мир і до 1934 року не входили до Ліги Націй. При Лізі Націй на правах автономних організацій діяли Постійна палата міжнародного правосуддя та Міжнародне бюро праці.

Перше засідання Ліги Націй відбулось у Женеві 15 листопада 1920 року, однак за два наступних десятиліття вона так і не стала авторитетною міжнародною організацією, універсальним інструментом підтримки миру і запобігання міжнародним конфліктам. Лізі Націй не вдалось зупинити розв'язання Другої Світової війни і навіть її початок не розглядався на засіданні вже фактично бездіяльної організації.

У 1946 році Ліга Націй була офіційно розпущена і її спадкоємицею стала створена в 1945 році Організація Об'єднаних Націй.

Друк 2
«Цей день в історії» © 2001-20. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

«цей день в історії» у
Telegram

Головні події 10 січня

#ЦейДень
Все про 10 січня
Події, факти, персоналії