Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Завершення Дарданельської операції
9 січня 1916 року поразкою країн Антанти завершилась битва при Галліполі за контроль над протоками Дарданели та Босфор — втративши понад чверть мільйона вбитими, пораненими та зниклими без вісті, вони так і не змогли встановити контроль над протоками Дарданели та Босфор і захопити Константинополь. Натомість Османська імперія попри не менші втрати здобула одну з найбільших своїх перемог у Першій Світовій війні, яка стала основою її подальшої війни за незалежність і проголошення через вісім років Турецької Республіки під керівництвом Мустафи Кемаля, який в Галліполі вперше проявився як ефективний командир.
На обкладинці: Евакуація британських військ з півострова Галліполі. Затока Сувла, січень 1916 року
10348
Битви
Володимир Лук'янюк
У Першу Світову війну Османська імперія офіційно вступила 31 жовтня 1914 року, через три місці після підписання з Німеччиною союзного договору. Через тиждень вона розпочала бойові дії у Закавказзі, прагнучи відновити свої колишні провінції, Месопотамії, щоб взяти під контроль нафтові родовища, і закрила рух кораблів через Босфор, що сполучав Середземне і Чорне моря.
Втративши торгові шляхи між Англією і Францією та Росією континентальною Європою і Балтійським морем, контрольованим Німеччиною, і опинившись перед загрозою окупації Туреччиною Суецького каналу, в листопаді 1914 року перший лорд Адміралтейства Вінстон Черчілль ініціював воєнно-морську операцію для деблокування Дарданелл і відкриття проходу у Чорне море, яка розпочалась 19 лютого 1915 року з масованого обстрілу англо-французьким флотом укріплень в районі міста Кумкале, після чого 18 березня була здійснена невдала спроба увійти в Дарданели і того ж дня захопити Константинополь.
Перший лорд Адміралтейства Вінстон Черчілль (1874-1965), 1914 рік. За катострафічні наслідки Дарданельської операції був змушеий подати у відставку і відправився на Західний фронт у званні полковника
Перший лорд Адміралтейства Вінстон Черчілль (1874-1965), 1914 рік. За катострафічні наслідки Дарданельської операції був змушеий подати у відставку і відправився на Західний фронт у званні полковника
Невдачею завершилась і спроба десантуватись на півострів Галліполі, здійснена 25 квітня, — британські війська лише за перший день втратили 18 тисяч чоловік убитими, а вцілілі підрозділи до 27 квітня були скинуті турками у море, де застарілі англійські і французькі лінкори були атаковані німецькими кораблями, що прийшли на підкріплення союзнику.
Невдалим виявився також рейд французьких субмарин, які були зупинені мінними загороджувальними полями, а також ще одна спроба десанту 7 травня 1915 року, котра тривала два тижні, і привела до настільки величезних втрат з обох сторін, що 24 травня було оголошено дводенне перемир'я для поховання загиблих. Після цього битва на Галліполі перейшла у позиційні бої, а основні дії знову перенеслись на море, де англо-французький флот безуспішно проривався у Дарданели і не зумів захопити острів Кріт.
Після цих невдач англо-французьке командування прийняло рішення збільшити чисельність військ, які 6 серпня здійснили спробу десантуватись в затоці Сувла — захопивши кілька висот на узбережжі, британські, австралійські і новозеландські війська не змогли просунутись вглиб півострова Галліполі і, зазнавши значних втрат вбитими і полоненими, 15 серпня були змушені припинити атаку, лише закріпившись на узбережжі.
Від наміру надіслати їм на допомогу близько 100 тисяч французьких військ довелось відмовитись у кінці вересня, коли поразки зазнала Сербія, — після захоплення 9 жовтня 1915 року австро-угорськими військами Белграду Франція і Англія були змушені з-під Галліполі перекинути значні сили у Македонію і 7 грудня британський уряд віддав наказ про згортання Дарданельської операції і евакуацію військ з Галліполі, яка завершилася 9 січня 1916 року.
За час Дарданельської операції з обох боків було втрачено 390 тисяч чоловік, з них 117 600 убитими
Поразка у битві при Галліполі привела до відставки її ініціатора Вінстона Черчілля і мала катастрофічні наслідки для союзників — Британія, Франція, Австралія та Нова Зеландія убитими, пораненими і зниклими без вісті втратили 140 тисяч чоловік (Австралія та Нова Зеландія — близько 40% свого контингенту), Османська імперія — 250 тисяч, але для неї Дарданельська операція стала тріуфальною зі стратегічної і моральної точки зору і спонукала Болгарію прийняти пропозицію Німеччини, яка за участь у війні на її боці надала велику фінансову позику і гарантувала приєднання до неї територій у Македонії, Фракії і Добруджі, втрачені у Другій Балканській війні, — 15 жовтня 300-тисячна болгарська армія атакувала Сербію і вже 10 листопада в районі Косово з'єдналась із автро-угорськими військами, які рухались з Півночі.
Турецькі офіцери під час битви при Галліполі (четвертий зліва — полковник Мустафа Кемаль-паша), березень 1915 року
Турецькі офіцери під час битви при Галліполі (четвертий зліва — полковник Мустафа Кемаль-паша), березень 1915 року
У Туреччині перемога у Дарданельській кампанії з часом стала символічною також завдяки тому, що у боях біля порту Чанаккале 18 березня 1915 року відзначився полковник Мустафа Кемаль, воєнний аторитет якого дозволив йому у травні 1919 року очолити війну за незалежність Туреччини, першим президентом якої він став у жовтні 1923 року.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 08 січня 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Битви
Перша Світова війна
Азія
Нова історія

Головні події 9 січня

#ЦейДень
Все про 9 січня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left8 січня
10 січняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward