Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Ясський мир
9 січня 1792 року в Яссах між Росією і Туреччиною підписано мирний договір, що завершив Сьому Російсько-турецьку війну 1787-91 років. Росія закріпила за собою все Північне Причорномор'я, включаючи Крим, Північну Кубань, чим посилила свій влив на Кавказі та Балканах. На обкладинці: Януарій Суходольський «Штурм Очакова 6 грудня 1788 року»
19033
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Російсько-турецька війна почалась в серпні 1787 року з пред'явлення Туреччиною ультимативної вимоги до Росії повернути їй Крим і визнати Грузію васалом турецького султана. Проте для Туреччини, яка спиралась на підтримку Великої Британії, виявився повною несподіванкою підписаний цього ж року воєнний союз між Росією і Австрією, яка прийняла на себе перші удари турків.

Після перших успіхів в ході військових кампаній цього ж і наступних років Туреччина зазнала невдач — вона втратила Хотин, Очаків, програла битву під Фокшанами (1789), у морських боях біля Керчі (1790) та Варни (1791), і після тривалої облоги відступила з Ізмаїлу (1790).

Це змусило Османську імперію погодитись на мирну угоду з Росією, яка була підписана в Яссах 9 січня 1792 року. За нею до Росії переходили землі між Південним Бугом та Дністром, на Північному Кавказі кордон встановлювався по ріці Кубань, Туреччина отримувала Анапу, підтверджувались умови Кючук-Кайнарджийського перемир'я (1774), за яким Туреччина відмовлялась від претензій на Грузію.

Ясський мир став важливим досягненням експансіоністської політики російської імператриці Катерини II, котра прагнула не тільки економічно ослабити Османську імперію, але й реалізувати свій "грецький проект" — відродити під патронатом Росії Візантійську імперію, чому сприяло невтручання європейських монархів, стурбованих поширенням ідей Французької революції, у східноєвропейські питання. У Туреччині після поразки у війнах з Росією почався період реформ, котрі султан Селім III проводив у армії, сфері світської освіти та податкової системи.

Друк 1
«Цей день в історії» © 2001-20. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 9 січня

#ЦейДень
Все про 9 січня
Події, факти, персоналії