Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Помер Франсуа Міттеран
8 січня 1996 року в Парижі від раку на 81-у році життя помер Франсуа Міттеран, 21-й президент Французької Республіки з 1981 по 1995 рік.
На обкладинці: Франсуа Міттеран, 1984 рік
5719
Особистості
Володимир Лук'янюк
Родом із забезпеченої сім'ї, Франсуа Адрієн Моріс Марі Міттеран в юності був ревним католиком і дотримувався консервативних поглядів. Він здобув юридичну освіту в Сорбонні, в чині сержанта брав участь у Другій Світовій війні на лінії Мажино — після поранення (1940) і 18 місяців полону, він з третьої спроби зумів здійснити втечу з полону, повернувся до Франції, де працював у колабораціоністському уряді Віши, одночасно підтримуючи рух Опору.
В 1946 році Міттеран був обраний депутатом Національних зборів, а в 1947 році став наймолодшим міністром Франції з часів Імперії. Надалі Міттеран займав міністерські посади в 11 урядах, допоки його успішна кар'єра не була перервана в травні 1958 року падінням Четвертої Республіки і приходом до влади генерала де Голля. Міттеран виставляв свою кандидатуру на президентських виборах в 1965, 1974 роках, але зазнавав поразки (Шарлю де Голлю і Валері Жискар д'Естену, відповідно) і переміг лише в 1981 році, а в 1988-у був переобраний на повторний термін президентства.
Його чотирнадцятирічне президентство (два терміни по 7 років) — найтриваліше в історії Франції. На початку кожного свого президентського терміну Міттеран розпускав парламент і оголошував дострокові вибори, щоб в перших 5 років президентського терміну мати більшість в парламенті, і обидва рази після цього його партія програвала наступні вибори, через що в останні два роки обох термінів Мітеран вимушений був миритися з консервативними прем'єр-міністрами.
Як соціаліст, Міттеран спочатку намагався втілювати програмні установки партії (націоналізація банків і великих промислових груп, адміністративна децентралізація, скорочення робочого тижні до 39 годин і т.д.), однак здійснені без врахування реалій інтегрованого простору Європейського співтовариства, ці радикальні заходи привели до дестабілізації французької економіки, і після 1983 року Міттеран змінив курс на укріплення національної валюти, зміцнення позицій Франції на міжнародній арені і більшої інтеграції країни з партнерами по ЄЕС.
До досягнень свого президентства, Міттеран відносив відміну у Франції смертної кари, зниження до 60 років (з 65-и) пенсійного віку, надання п'ятитижневої оплачуваної відпустки, введення податку на надприбутки, підписання Шенгенської угоди та Маастрихтського договору, дворазове зменшення безробіття і майже десятиразове скорочення державного боргу; за часів Міттерана у Франції законодавчо заборонена дискримінація гомосексуалістів, вперше жінка стала прем'єром Франції, оновлено Лувр, збудовано арку Дефанс і Опера Бастилія.
Міттеран був найстарішим президентом Франції в XX столітті (йому було 78 років і 7 місяців, коли він покинув пост президента) і прожив менше всіх президентів після відходу з посади (всього 236 днів). Він помер 8 січня 1996 року від раку простати, хвороби, яку він приховував обидва терміни свого президентства. Франсуа Міттеран був похований у себе на батьківщині в містечку Жарнак (департамент Шаранта) в родинному склепі.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 22 грудня 2012. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Тімоті Снайдер «Історична відповідальність Німеччини перед Україною»
Пряма Мова
Тімоті Снайдер «Історична відповідальність Німеччини перед Україною»
Особистості
Політика
Європа
Новітня історія
Наш час

Головні події 8 січня

#ЦейДень
Все про 8 січня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left7 січня
9 січняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward