Телеграф
Семюела Морзе
Наука, освіта і технікаВолодимир Лук'янюк
6 січня 1838 року в місті Моррісон (штат Нью-Джерсі) американський художник і винахідник Семюел Морзе вперше продемоyстрував свій телеграфний апарат, призначений для передачі даних на великі відстані і котрий він розробляв протягом кількох років.На обкладинці: Семюел Морзе» автопортрет, 1818 рік
15056
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Семюел Морзе народився 27 квітня 1791 року в родині пастора-кальвініста. Після закінчення з відзнакою Єльського коледжу, де він пройшов курс з математики і релігійної філософії, Морзе деякий час працював клерком у Бостоні, однак ще в студентські роки захопився живописом і в 1811 році відплив до Англії на трирічне навчання в Королівській академії мистецтв. Після повернення на батьківщину Морзе повністю присвятив себе живопису, в 1825 році став співзасновником Національної академії дизайну, а через 10 років — професором університету Нью-Йорка.

Ще в 1832 році Морзе познайомився з геологом Чарльзом Джексоном, який саме повернувся з Європи, і зацікавився новітніми відкриттями в галузі електрики. Провівши багато часу в бостонській лабораторії Джексона за спостереженнями над різними експериментами з електромагнетизму, у Морзе виник задум створення однопровідного телеграфу. В його основу він поклав ідеї німців Вільгельма Вебера і Карла Гаусса, які створили перший електромагнітний телеграф у 1833 році (отримали патент на нього в травні 1837 року).

Після невдалої спроби болотуватися у мери Нью-Йорка в 1836 році, Морзе зосередився на своєму новому захопленні і через два роки виготовив перший макет телеграфу. Його проблемою було затухання сигналу на великих довжинах дроту, яку допоміг вирішити з професор хімії Нью-Йоркського університету Леонард Гейл — він запропонував використовувати комутаційні реле, що дозволило передавати сигнал на відстань до 3 кілометрів. Цього ж року до Морзе і Гейла приєднався недавній випускник Нью-Йоркського університету Альфред Вейл. Він був не тільки кваліфікованим фізиком, але й достатньо заможньою людиною — його батько виділив 2 тисячі доларів і приміщення для подальшого удосконалення телеграфу.

Телеграфний ключ Альфреда Вейла
Телеграфний ключ Альфреда Вейла
Завдяки фінансовій підтримці Вейла 6 січня 1838 року була проведена публічна демонстрація роботи телеграфу Морзе — передача повідомлень здійснювалась при допомозі послідовного ряду крапок і тире, коду, який розробив помічник Морзе фізик Альфред Вейл, котрий сконструював також ключ для його передачі.
Альфред Вейл
Альфред Вейл

У червні 1840 року Семюел Морзе отримав патент на свій винахід, в який включив і розробки Гале та Вейла, не залучивши їх до числа авторів. Наступні кілька років були присвячені пошуку коштів на побудову першої телеграфної лінії — Морзе і Вейл демонстували макет в різноманітних інститутах і компаніях, але лише після демонстрації особисто президенту США Мартіну Ван Бюрену і залучення в компанйони одного з конгресменів в 1842 році Конгрес США виділив 30 тисяч доларів на побудову 38-мильної телеграфної лінії Вашингтон-Балтимор.

Друк 1
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 22 грудня 2015. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 6 січня

Гарольд II — король Англії

1066
#ЦейДень

Все про 6 січня

Події, факти, персоналії

Помер Володимир Вернадський

1945

Переворот у Грузії

1992

Штурм Капітолію США

2021