Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Переворот у Грузії
Після декількох днів збройного опору і перед загрозою захоплення президентського палацу загонами опозиціонерів, 6 січня 1992 року президент Грузії Звіад Гамсахурдіа залишив Тбілісі і таємно виїхав до Вірменії. Влада в країні перейшла до Військової ради, створеної 2 січня, під егідою якої було сформовано тимчасовий уряд на чолі з Тенгізом Сігуа.
На обкладинці: Звіад Гамсахурдіа, 1991 рік
7179
Політика
Володимир Лук'янюк
Письменник, колишній дисидент часів СРСР і нащадок давніх грузинських родів по лінії батька і матері, Звіад Гамсахурдіа прийшов до влади 14 листопада 1990 року, коли був обраний головою Верховної Ради Грузинської РСР, більшість в якій на виборах у жовтні отримав очолюваний ним Національний Рух. У березні наступного року в Грузії пройшов референдум, на якому за відновлення незалежності проголосувало 98,93% виборців (при явці в 90%) і 14 квітня 1991 року на сесії Верховної Ради Звіад Гамсахурдіа був обраний перешим президентом Грузії. 26 травня того ж року Гамсахурдіа був обраний президентом на перших загальних прямих виборах, на яких він отримав підтримку 87% виборців.
Звинувачений у нерішучості і зраді під час спроби державного перевороту в Москві в серпні 1991 року, Гамсахурдіа відправив у відставку прем'єр-міністра Тенгіза Сігуа і спробував розформувати Національну гвардію, що привело до розколу сил, які підтримували президента, і формування політичної і збройної опозиції. Зіткнення між нею і урядовими військами почались в жовтні, а 22 грудня, після вимоги Гамсахурдіа до Національної гвардії негайно роззброїтись, її керівник Тенгіз Кітовані із вірними йому підрозділами підняв у Тбілісі антипрезидентський заколот.
Заколотники захопили ряд стратегічно важливих об'єктів столиці і за підтримки російських військ Закавказького воєнного округу розпочали штурм парламенту та урядових будівель із застосуванням артилерії та танків. У боях, що тривали протягом двох тижнів, загинуло принаймні 113 чоловік, і 6 січня 1992 року президент Грузії Звіад Гамсахурдіа разом з дружиною, трьома синами і 60-а тілоохоронцями був змушений залишити бункер в Будинку уряду, виїхати з Тбілісі і 10 січня отримав політичний притулок у Вірменії, а 15 лютого на запрошення президента Ічкерії Джохара Дудаєва прибув до Грозного.
Влада в Грузії перейшла до створеної 2 січня Військової ради, під егідою якої було сформовано тимчасовий уряд на чолі з Тенгізом Сігуа. Звинувачуваний у диктаторській поведінці, переслідуванні інакомислення і згортанні демократії, Гамсахурдіа був позбавлений поста президента, а фактичним главою держави став колишній глава Компартії Грузії і колишній міністр закордонних справ СРСР Едуард Шеварнадзе, який 7 березня 1992 року очолив новостворений орган Державну раду.
Зіткнення між прихильниками і противниками Звіада Гамсахурдіа тривали протягом 1992-93 років. Незважаючи на масові арешти та жорстке переслідування з боку сил безпеки і нелегальних парамілітарних формувань, 24 вересня 1993 року Гамсахурдіа сформував у місті Зугдіді "уряду у вигнанні", заявивши намір продовжувати "мирну боротьбу проти незаконної військової хунти", і зосередився на побудові антишеварнадзівської коаліції, спираючись на підтримку у Західній Грузії та Абхазії.
За короткий час створені Гамсахурдіа збройні формування взяли під контроль декілька міст і ряд важливих транспортних вузлів. Завоювання звіадистами ключового на Чорному морі порту Поті викликало занепокоєння Росії, яка добилась від Шеварнадзе згоди приєднання Грузії до Союзу Незалежних Держав (СНД) і надала йому військову підтримку — 6 листопада 1993 року Зугдіді було зайняте грузинськими урядовими військами, а 31 грудня Звіад Гамсахурдіа був знайдений застреленим за нез'ясованих до сих пір обставин.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 23 грудня 2014. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Політика
Європа
Новітня історія
Наш час

Головні події 6 січня

#ЦейДень
Все про 6 січня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left5 січня
7 січняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward