Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Переворот у Грузії
Після декількох днів збройного опору і перед загрозою захоплення президентського палацу загонами опозиціонерів, 6 січня 1992 року президент Грузії Звіад Гамсахурдіа залишив Тбілісі і таємно виїхав до Вірменії. Влада в країні перейшла до Військової ради, створеної 2 січня, під егідою якої було сформовано тимчасовий уряд на чолі з Тенгізом Сігуа.
На обкладинці: Звіад Гамсахурдіа, 1991 рік
7061
Політика
Володимир Лук'янюк
Письменник, колишній дисидент часів СРСР і нащадок давніх грузинських родів по лінії батька і матері, Звіад Гамсахурдіа прийшов до влади 14 листопада 1990 року, коли був обраний головою Верховної Ради Грузинської РСР, більшість в якій на виборах у жовтні отримав очолюваний ним Національний Рух. У березні наступного року в Грузії пройшов референдум, на якому за відновлення незалежності проголосувало 98,93% виборців (при явці в 90%) і 14 квітня 1991 року на сесії Верховної Ради Звіад Гамсахурдіа був обраний перешим президентом Грузії. 26 травня того ж року Гамсахурдіа був обраний президентом на перших загальних прямих виборах, на яких він отримав підтримку 87% виборців.
Звинувачений у нерішучості і зраді під час спроби державного перевороту в Москві в серпні 1991 року, Гамсахурдіа відправив у відставку прем'єр-міністра Тенгіза Сігуа і спробував розформувати Національну гвардію, що привело до розколу сил, які підтримували президента, і формування політичної і збройної опозиції. Зіткнення між нею і урядовими військами почались в жовтні, а 22 грудня, після вимоги Гамсахурдіа до Національної гвардії негайно роззброїтись, її керівник Тенгіз Кітовані із вірними йому підрозділами підняв у Тбілісі антипрезидентський заколот.
Заколотники захопили ряд стратегічно важливих об'єктів столиці і за підтримки російських військ Закавказького воєнного округу розпочали штурм парламенту та урядових будівель із застосуванням артилерії та танків. У боях, що тривали протягом двох тижнів, загинуло принаймні 113 чоловік, і 6 січня 1992 року президент Грузії Звіад Гамсахурдіа разом з дружиною, трьома синами і 60-а тілоохоронцями був змушений залишити бункер в Будинку уряду, виїхати з Тбілісі і 10 січня отримав політичний притулок у Вірменії, а 15 лютого на запрошення президента Ічкерії Джохара Дудаєва прибув до Грозного.
Влада в Грузії перейшла до створеної 2 січня Військової ради, під егідою якої було сформовано тимчасовий уряд на чолі з Тенгізом Сігуа. Звинувачуваний у диктаторській поведінці, переслідуванні інакомислення і згортанні демократії, Гамсахурдіа був позбавлений поста президента, а фактичним главою держави став колишній глава Компартії Грузії і колишній міністр закордонних справ СРСР Едуард Шеварнадзе, який 7 березня 1992 року очолив новостворений орган Державну раду.
Зіткнення між прихильниками і противниками Звіада Гамсахурдіа тривали протягом 1992-93 років. Незважаючи на масові арешти та жорстке переслідування з боку сил безпеки і нелегальних парамілітарних формувань, 24 вересня 1993 року Гамсахурдіа сформував у місті Зугдіді "уряду у вигнанні", заявивши намір продовжувати "мирну боротьбу проти незаконної військової хунти", і зосередився на побудові антишеварнадзівської коаліції, спираючись на підтримку у Західній Грузії та Абхазії.
За короткий час створені Гамсахурдіа збройні формування взяли під контроль декілька міст і ряд важливих транспортних вузлів. Завоювання звіадистами ключового на Чорному морі порту Поті викликало занепокоєння Росії, яка добилась від Шеварнадзе згоди приєднання Грузії до Союзу Незалежних Держав (СНД) і надала йому військову підтримку — 6 листопада 1993 року Зугдіді було зайняте грузинськими урядовими військами, а 31 грудня Звіад Гамсахурдіа був знайдений застреленим за нез'ясованих до сих пір обставин.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 23 грудня 2014. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Умберто Еко
Правила життя
Правила життя Умберто Еко
Політика
Європа
Новітня історія
Наш час

Головні події 6 січня

#ЦейДень
Все про 6 січня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left5 січня
7 січняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward