Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Другий поділ Польщі
Здобувши перемогу над Польщею у війні на боці Тарговицької конфедерації, 5 січня 1793 року в Санкт-Петербурзі Росія та Пруссія підписали конвенцію про другий поділ Речі Посполитої, за якою та втрачала половину своєї території. Анексія була затверджена польським королем Станіславом Понятовським і сеймом, скликаним в Гродно влітку того ж року.
На обкладинці: Ян Матейко «Занепад Польщі», 1866 рік
10111
Політика
Володимир Лук'янюк
Перший поділ Польщі 1772 року, коли Росія, Пруссія і Австрія під приводом відмови Речі Посполитої від співробітництва для відновлення в регіоні порядку анексували третину її території, був затверджений скликаним у квітні 1773 року т. зв. «Роздільним сеймом», який також схвалив ряд реформ — в країні було створене перше у світі міністерство освіти, збільшено чисельність постійної армії і її фінансування, а, головне, було сформовано Постійну Раду з представників сенату і польської шляхти, яка отримала обмежені законодавчі повноваження з питань міжнародних стосунків, юстиції, фінансів, внутрішніх справ та армії.
В 1776 році очолювана королем Станіславом Понятовським Постійна Рада ініціювала підготовку нового правового кодексу, який був написаний через два роки під керівництвом Анджея Замойського, і передбачав посилення королівської влади, підзвітність всіх чиновників перед сеймом, контроль за церковними фінансами, обмеження прав шляхти і покращення правого становища селянства і міщан. Під тиском Росії «Кодекс Замойського» не був ухвалений сеймом 1780 року і був винесений на розгляд наступного, т. зв. Чотирирічного сейму, який 3 травня 1791 року затвердив нову конституцію країни.
Написана під впливом Французької революції, вона, серед іншого, наділила міщан і шляхту рівними політичними правами, надала урядовий захист селянам і позбавила депутатів права вето (причину вікової анархії і корупції). Невдоволені реформами Понятовського польські магнати та військові, які уміли отримувати вигоду зі слабкості держави, на чолі зі Станіславом Потоцьким і Северином Жевуським 14 травня 1791 року в селі Торговиця під Уманню (нині — Кіровоградська область) сформували антиконституційну конфедерацію, яка оглосила Чотирирічний сейм незаконним, його рішення — протиправними і звернулась до російської імператриці з проханням «повернути Речі Посполитій свободу і законність».
Завершивши війну з Туреччиною, 18 травня 1792 року російська армія увійшла на територію Правобережної України і за два місяці дійшла до Волині. Так і не отримавши гарантованої договором 1790 року допомоги від Пруссії, польський король приєднався до Тарговицької конфедерації, а основні прихильники прийнятої конституції були змушені залишити країну. 5 січня 1793 року в Санкт-Петербурзі Пруссія та Росія підписали конвенцію про другий поділ Польщі, за якою та втрачала половину свої території, що залишилась в неї після першого розділу, — до Прусії відійшли міста Гданськ, Торунь, частина Мазовії і половина Краківського воєводства з містом Ченстохов, до Росії — значна частина Білорусії та України, включаючи всі землі, що стали основою Тарговицької конфедерації.
Три поділи Польщі
Три поділи Польщі
Під тиском Росії Гродненський Сейм, скликаний влітку 1793 року, відмінив конституцію 3 травня 1791 року, ліквідував Тарговицьку конфедерацію і затвердив чергову анексію польських земель. Після поразки повстання Тадеуша Костюшка, яке він підняв у Кракові в 1794 році, відбувся Третій поділ, в результаті якого Польсько-литовська держава припинила своє існування.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 05 січня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Політика
Україна
Європа
Нова історія

Головні події 5 січня

#ЦейДень
Все про 5 січня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left4 січня
6 січняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward