Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Справа Дрейфуса
5 січня 1895 року французький офіцер Альфред Дрейфус, звинувачений в передачі Німеччині військових секретів, позбавлений звань і нагород під час публічної церемонії у дворі Паризької військової академії. Через чотири місяці Дрейфус, єврей за походженням, відбув на довічне ув'язнення до Французької Гаяни за вироком тенденційно проведеного суду, що базувався на сумнівних доказових матеріалах. На обкладинці: Альфред Дрейфус, бл 1905 року © Rue des Archives/SPPS
19697
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Капітан Генерального штабу Альфред Дрейфус був заарештований 15 жовтня 1894 року на підставі документа, що нібито випадково попав до французьких властей з німецького посольства. Праві газети, підкреслюючи походження Дрейфуса, вимагала його швидкого і суворого покарання. Процес відбувався при закритих дверях і важко оцінити який реальний вплив мала антисемітська кампанія в пресі на остаточний вирок суду, однак в грудні 1894 року Дрейфус був визнаний винним у державній зраді, 5 січня 1895 року публічно позбавлений звань та нагород і в квітні відбув відбув на каторгу на Диявольський острів у Французькій Гаяні.

Інтерес до справи Дрейфуса поновився у кінці 1896 року, коли було знайдено справжнього винуватця втрати секретних даних, і виявилось, що шпигував у французькому штабі на користь Німеччини майор Фердінанд Естерхазі. Армійське керівництво намагалось приховати цю інформацію, однак вона просочилась у пресу, і у січні 1898 року під тиском громадської думки Естерхазі був відданий під суд, котрий за годину визнав його винним.

Цього ж року майор Губерт Анрі публічно зізнався, що, вважаючи Дрейфуса зрадником, сфабрикував ряд доказів проти нього, зокрема і документ, на підставі якого він був засуджений. Після цієї заяви Анрі покінчив життя самогубством, а у 1899 році відбувся ще один суд Дрейфусом, котрий засудив його до 10 років ув'язнення. Однак, під тиском громадяської думки, яка на цей раз була на боці Дрейфуса, він був помилуваний французьким урядом, а в 1906 році реабілітований рішенням Верховного суду Франції.

Друк 6
«Цей день в історії» © 2001-21. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі