Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Народився Ісаак Ньютон
4 січня 1643 року в родині дрібного землевласника народився Ісаак Ньютон, видатний англійський вчений, чиї наукові праці з математики і фізики заклали основу класичної і небесної механіки, математичного аналізу і фізичної оптики.
На обкладинці: Ісаак Ньютон, 1689 рік
5351
Наука, освіта і техніка
Володимир Лук'янюк
Ісаак Ньютон народився на Різдво 1642 року (за Юліанським календарем, який тоді діяв в Анлії) в сім'ї дрібного землевласника в містечку Вулсторп в графстві Лінкольншир на Сході Англії. Його батько помер за три місяці до народження сина, якого було названо на його честь, і через три роки матір вийшла заміж в сусідньому місті за значно старшого за себе чоловіка, якому народила трьох дітей, і залишила Ісаака на догляд своїй матері. Відсутністю материнської уваги багато з дослідників пояснюють хворобливу відлюдькуваність і жовчність у спілкуванні з оточуючими, якими Ньютон вирізнявся протягом усього життя.
У 12 років він пішов до школи, після закінчення якої знову овдовіла мати безуспішно пробувала залучити Ньютона до фермерської роботи — він віддавав перевагу читанню книг та конструюванню різних механізмів і в 1661 році за порадою свого брата, матір віддала його до Трініті-коледжу Кембріджського університету в якості субвайзера (студента, що навчався безкоштовно, натомість виконуючи господарські роботи в коледжі). Через три роки він успішно здав екзамени, почав отримувати стипендію і, займаючись фізикою, астрономією, математикою та теорією музики, склав список із 45 нерозв'язаних проблем у науці.
У 1665 році Ньютон отримав ступінь бакалавра, в 1668-у — магістра, через рік очолив кафедру геометрії і оптики, яку залишив його учитель Ісаак Барроу, зайнявся питаннями математичного аналізу і розробив свій найвідоміший математичний метод — розклад функції в нескінченний ряд. Через три роки він збудував свій другий дзеркальний телескоп, робота якого справила сильне враження на сучасників і в січні 1672 року Ньютон був обраний членом Лондонського королівського товариства з розвитку знань про природу, яке очолив через 11 років.
Знаменита призма Ньютона для розкладу білого світла на складові хвилі
Знаменита призма Ньютона для розкладу білого світла на складові хвилі
На хвилі інтересу до комети Галлея, яка в черговий раз наблизилась до Землі, в 1682 році Ньютон почав роботу над теорією руху тіл по орбітах, сформулював закони руху і гравітації, якими пояснив еліптичність орбіт планет Сонячної системи і комет, опубліковані 1687 року в Лондоні у фундаментальній тритомній праці під назвою «Математичні начала натуральної філософії» (в сучасних термінах — «Математичні основи фізики»). Запропонована цілісна математична модель для опису руху фізичних тіл і їх взаємодії дозволила не тільки підтвердити істинність геліоцентричної системи Коперника, але й розвинути її — за Ньютоном Сонце підчиняється загальним законам руху як планети і комети. Йому також вдалось пояснити фізичні причини приливів-відливів, особливості орбіти Місяця і розрахувати його масу.
«Математичні начала» стали найвищим досягненням Ньютона і з 1690-х років він мало займався наукою, присвячуючи більше часу теології і історії та намагаючись влаштувати свій матеріальний добробут, отримати наукове визнання і перевидати свої найбільш значущі праці — завдяки впливовим друзям він очолив Монетний двір Англії, обрався депутатом парламенту, став іноземним членом Паризької академія наук, в 1703-у — головою Лондонського королівського товариства, а в 1705-у отримав звання лицаря.
Останні роки Ісаак Ньютон прожив у своєму маєтку у Кенсингтоні поблизу Вінчестера разом із сім'єю племінниці, у 1725 році важко захворів і помер 31 березня 1727 року. За розпорядженням короля Георга II Ньютона поховали в англійському національному пантеоні — Вестмінстерському абатстві в Лондоні.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 03 січня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Слухайте «Цей день в історії» онлайн
Наука, освіта і техніка
Особистості
Європа
Нова історія

Головні події 4 січня

#ЦейДень
Все про 4 січня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left3 січня
5 січняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward