Захоплення
Харкова більшовиками
location_on
Харків, УНР
3 січня 1919 року війська російської Червоної армії захопили Харків і встановили владу Тимчасового радянського уряду України на чолі з Георгієм П'ятаковим.На обкладинці: Прапор УСРР в період 1929-37 рр.
33668
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Після капітуляції Німеччини і самоусунення імператора Карла I від управління Австро-Угорщиною, 13 листопада 1918 року більшовицька Росія оголосила про денонсацію Брестського договору і 28 листопада в російському Курську було створено Тимчасовий робітниче-селянський уряд України (ТРСУУ) під керівництвом колишнього члена Української Центральної Ради більшовика Георгія П'ятакова.

В оприлюдненому 29 листопада 1918 року Манфесті ТРСУ було оголошено про поновлення на Україні радянської влади та скасування всіх законів, наказів і договорів як Гетьманату Скоропадського, так і Центральної Ради.

З метою утвердження радянської влади в Україні на базі пробільшовицьких повстанських загонів була створена Українська Червона армія на чолі із більшовиком Володимиром Антоновим-Овсієнком, яка безпосередньо підпорядковувалась російській Революційній військовій раді під головуванням Лева Троцького.

Уряд Директорії УНР на чолі із соціалістами Володимиром Чехівським та Володимиром Винниченком, які виступали за компроміс з більшовиками, виявився абсолютно не готовим до рішучих дій, коли у грудні Українська Червона Армія за підтримки Московської робітничої та Орловської кавалерійської дивізій з Курська почала наступ на Україну, — 3 січня 1919 року більшовицькі війська зайняли Харків і оголосили про відновлення радянської влади.

6 січня радянська Україна отримала нову офіційну назву Українська Соціалістична Радянська Республіка (УСРР).

Лише 16 січня, коли на Лівобережжі почався повномасштабний наступ більшовицьких військ, схильна до компромісів з більшовиками Директорія на чолі з Володимиром Винниченком оголосила себе у стані війни з РСФРР, проте виявилась до неї абсолютно не готовою і вже 2 лютого залишила Київ.

Друк 11
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 18 травня 2012, востаннє оновлено 28 листопада 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

Головні події 3 січня

Смерть Еда Паризького

898
#ЦейДень

Все про 3 січня

Події, факти, персоналії

Відлучення Мартіна Лютера

1521

Реставрація Мейдзі

1868