Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Захоплення Харкова більшовиками
3 січня 1919 року війська російської Червоної армії захопили Харків і встановили владу Тимчасового радянського уряду України на чолі з Георгієм П'ятаковим.
На обкладинці: Прапор УСРР в період 1929-37 рр.
14691
Політика
Володимир Лук'янюк
Після капітуляції Німеччини і самоусунення імператора Карла I від управління Австро-Угорщиною, 13 листопада 1918 року більшовицька Росія оголосила про денонсацію Брестського договору і 28 листопада в російському Курську було створено Тимчасовий робітниче-селянський уряд України (ТРСУУ) під керівництвом колишнього члена Української Центральної Ради більшовика Георгія П'ятакова.
Георгій П'ятаков (1890-1937), 1916 рік. Розстріляний за звинувачення в участі в роботі «антирадянського троцькістського центру» і дії «з метою відриву України від СРСР». Реабілітований і відновлений у партії в 1988 році
Георгій П'ятаков (1890-1937), 1916 рік. Розстріляний за звинувачення в участі в роботі «антирадянського троцькістського центру» і дії «з метою відриву України від СРСР». Реабілітований і відновлений у партії в 1988 році
В оприлюдненому 29 листопада 1918 року Манфесті ТРСУ було оголошено про поновлення на Україні радянської влади та скасування всіх законів, наказів і договорів як Гетьманату Скоропадського, так і Центральної Ради. З метою утвердження радянської влади в Україні на базі пробільшовицьких повстанських загонів була створена Українська Червона армія на чолі із більшовиком Володимиром Антоновим-Овсієнком, яка безпосередньо підпорядковувалась російській Революційній військовій раді під головуванням Лева Троцького.
Уряд Директорії УНР на чолі із соціалістами Володимиром Чехівським та Володимиром Винниченком, які виступали за компроміс з більшовиками, виявився абсолютно не готовим до рішучих дій, коли у грудні Українська Червона Армія за підтримки Московської робітничої та Орловської кавалерійської дивізій з Курська почала наступ на Україну, — 3 січня 1919 року більшовицькі війська зайняли Харків і оголосили про відновлення радянської влади.
6 січня радянська Україна отримала нову офіційну назву Українська Соціалістична Радянська Республіка (УСРР), і лише 16 січня, коли почався повномасштабний наступ на Лівобережжі, Директорія оголосила війну РСФРР, проте виявилась до неї абсолютно не готовою і вже 5 лютого здала більшовикам Київ.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 18 травня 2012, востаннє оновлено 28 листопада 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Онлайн-тест ЗНО з історії України
Онлайн-тест ЗНО з історії України
Політика
Україна
Європа
Новітня історія
Інтербелум

Головні події 3 січня

#ЦейДень
Все про 3 січня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left2 січня
4 січняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward