Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Облога Порт-Артура
2 січня 1905 року генерал-ад'ютант Анатолій Стессель заявив про припинення бойових дій з оборони Порт-Артура, що тривала п'ять місяців. Втрата ключової військово-морської бази у Тихому океані стала першою із цілого ряду поразок російських військ, котрі визначили хід Російсько-японської війни, яка завершилась перемогою Японії і підписанням Портсмутського мирного договору.
На обкладинці: Затонулі російські кораблі в гавані Порт-Артура, 1905 рік
11137
Війни
Володимир Лук'янюк
Маньчжурське місто Люйшунькоу (більш відоме за його англійською назвою як Порт-Артур) як стратегічно важливий незамерзаючий порт на березі Жовтого моря та збудованою за німецької допомоги воєнно-морською базою було захоплене Японією 21 листопада 1894 року в ході Першої Японсько-китайської війни за контроль над Кореєю. По її закінченні воно було повернуте імперії Цін, яка за Російсько-китайською конвенцією 1898 року віддала Порт-Артур разом із прилеглим Квантунським півостровом Росії в оренду на 25 років без жодної оплати в обмін на військово-політичну підтримку. Через три роки Квантунська область увійшла до Приамурського генерал-губернаторства, у 1903 році — до Далекосхідного намісництва Російської імперії, а Порт-Артур став одним із двох (поряд із Владивостоком) найважливіших місць базування її Тихоокеанського флоту.
Загострення тривалого російсько-японського конфлікту за контроль над Кореєю та Маньчжурією привело до війни, і 9 лютого (27 січня) 1904 року 10 японських есмінців атакували російську ескадру, що стояла на зовнішньому рейді Порт-Артура. Несподіваність нападу і поразка росіян того ж дня у битві біля корейського порту Чемульпо, дали можливість японцям безперешкодно висадитись у Кореї і в травні розпочати наступ на Квантунському півострові. 6 травня він був відрізаний від Маньчжурії, 26 травня японські війська зайняли його найвужчу частину Цзиньчжоуський перешийок, а 1 червня — порт Дальній (нині — Далянь в КНР), що відкривало можливість прямого наступу на Порт-Артур.
Зовнішній оборонний периметр Порт-Атура складався з лінії укріплених пагорбів, за якими розміщувався кам'яний фрагмент Великої китайської стіни, що оточувала Старе місто з півдня до північного заходу. Росіяни продовжили її лінію на захід і південь, зміцнивши підходи до гавані та Нового міста бетонними фортами, кулеметними спорудами та мережею траншей. Під натиском 150-тисячної 3-ї армії під командуванням генерала Маресуке Ноґі росіяни були змушені 30 липня відступити до Порт-Артура, який японська артилерія почала обстрілювати із суші і моря 7 серпня 1904 року. До 23 серпня ціною великих втрат японські війська захопили оборонні редути росіян і підійшли впритул до фортеці, що безпосередньо захищала місто, і, починаючи з 19 вересня, здійснили кілька невдалих спроб його штурму.
Після захоплення 5 грудня ключової висоти Висока-203, що дало можливість японцям вести безпосередній обстріл як самого міста, так і ескадри, заблокованої в гавані, підриву трьох оборонних фортів, останній з яких був зруйнований 31 грудня, комендант Порт-Артура генерал-ад'ютант Анатолій Стессель і начальник сухопутної оборони фортеці генерал Олександр Фок 2 січня 1905 року повідомили генерала Ноґі про готовність припинити бойові дії.
У середньому ряду другий зліва — генерал Маресуке Ноґі, третій зліва — генерал-ад'ютант Анатолій Стессель. Порт Дальній, січень 1905 року
У середньому ряду другий зліва — генерал Маресуке Ноґі, третій зліва — генерал-ад'ютант Анатолій Стессель. Порт Дальній, січень 1905 року
Капітуляція була підписана 5 січня 1905 року в порту Дальній і за її умовами російським військовим було надане право або здатись у полон або під чесне слово у подальшому не брати участь в бойових діях разом з цивільним населенням вільно залишити Порт-Артур. Загалом за час його облоги росіяни втратили 31 306 чоловік (з них убитими щонайменше 6 тисяч) і 24 369 полоненими, японці — 57 780 чоловік (з них понад 14 тисяч вбитими).
За капітуляцію Порт-Артура генерал-ад'ютант Анатолій Стессель у 1906 році був відданий під воєнний трибунал і 7 лютого 1908 року засуджений до розстрілу, заміненому на 10-літнє ув'язнення. 6 травня 1909 року був помилуваний рішенням імператора Миколи II
Втрата 1-ї Тихоокеанської ескадри у Порт-Артурі, перемоги Японії у битвах під Мукденом і Цусімою весною 1905 року визначили хід війни, що закінчилась у вересні того ж року підписанням за посередництва США Портсмутського мирного договору. Катастрофічна поразка Росії привела не лише до геополітичних втрат на Далекому Сході, але й на фоні економічної кризи стала каталізатором політичних заворушень всередині країни, які вилились у події, відомі як Перша російська революція 1905-07 років.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 25 жовтня 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Правила життя Вацлава Гавела
Правила життя
Правила життя Вацлава Гавела
Війни
Битви
Азія
Нова історія

Головні події 2 січня

#ЦейДень
Все про 2 січня
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left1 січня
3 січняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward