Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Вісімдесятилітня війна
В 1568 році між сімнадцятьма нідерландським провінціями та Іспанією почалась війна за незалежність, яка завершилась проголошенням Республіки Сполучених провінцій Нідерландів, яка вийшла зі складу Іспанії.
7938
Політика
Володимир Лук'янюк
У 1548 році імператор Священної Римської імперії Карл V Габсбург виділив Бургундський округ, до котрого входили 17 нідерландських провінцій, в окрему нероздільну територіальну одиницю, яка отримала незалежність, зокрема, від імперського рейхстагу, рішення якого перестали бути для неї обов'язковими. Наступного року він видав едикт, за яким Нідерланди стали окремою державою під управлінням штатгальтера (намісника) і Генеральних штатів як вищого представницького органу та спадкоємною власністю Габсбургів.
У 1555 році Карл V зрікся від своїх неавстрійских володінь на користь сина Філіпа, який наступного року став королем Іспанії. Будучи прихильником централізації влади, Філіп II позбавив Арагон і Кастилію, Каталонію та Нідерланди багатьох привілеїв. Це викликало велике невдоволення в Нідерландах, яке підсилилось нетерпимістю Філіпа II до протестантизму. Неврожай 1566 року та підвищення податків спровокували антикатолицькі повстання у Фландрії, найбагатшій провінції Нідерландів, для придушення яких Філіп надіслав 10-тисячне військо на чолі з Фернандо де Толедо, герцогом Альба.
Антоній Мор «Фернандо Альварес де Толедо і Піментель» (1507-1582) — Великий Герцог Альба, 1549 рік
Антоній Мор «Фернандо Альварес де Толедо і Піментель» (1507-1582) — Великий Герцог Альба, 1549 рік
Альба прибув до Нідерландів з наказом Філіпа II захопити і засудити до смертної кари визначних громадян країни, конфіскувати їх майно і якомога сильніше підтримувати католицьку віру. Протягом трьох місяців Альба відправив на ешафот до 1800 осіб, що спонукало німецько-голландських графів братів Вільгельма і Людвіга Оранських в 1568 році розпочати війну проти Філіпа II, спираючись на підтримку протестантських князів Німеччини та Франції.
Адріан Томас Кей «Вільгельм фон Нассау-Оранський» (1533-1584), 1580 рік
Адріан Томас Кей «Вільгельм фон Нассау-Оранський» (1533-1584), 1580 рік
У 1572 році повсталі зайняли більшу частину Зеландії та Голландії, а після того як наступного року іспанці розграбували Антверпен і знищили 8 тисяч його жителів, для спільної боротьби проти іспанців об'єднались і протестантські і католицькі провінції. Однак, 6 січня 1579 року деякі південні провінції, невдоволені агресивністю протестантів, підписали Арраську унію, висловивши лояльність Іспанії. У відповідь на це 25 січня Вільгельм Оранський об'єднав північні провінції в Утрехтську унію. Спроба проголосити Філіпа II поза законом і обрати власного монарха не вдалась, і 26 липня 1581 року була проголошена Республіка Сполучених провінцій.
Адріан Томас Кей «Людвіг фон Нассау-Ділленбург» (1538-1574), близько 1572 року
Адріан Томас Кей «Людвіг фон Нассау-Ділленбург» (1538-1574), близько 1572 року
Це спонукало Іспанію надіслати нові війська, які до 1585 року окупували більшу частину Нідерландів. Країна виявилась фактично розділеною навпіл — католицький південь та протестантську північ. Остерігаючись посилення Іспанії та впливу Габсбургів у Франції, допомогу Нідерландам почала надавати Англія, завдяки чому в 1609 році було підписано перемир'я, яке протрималось 12 років.
Маючи потужний флот, Пінічні Нідерланди стали загрозою для колоніальних інтересів Іспанії і в 1622 році війна поновилась — іспанці спробували захопити місто Бреда, проте, зазнали невдачі і до 1632 року втратили ряд ключових міст; наступ протестантів на Брюссель та Антверпен також виявився невдалим.
Вісімдесятилітня війна закінчилась в 1648 році підписанням Мюнстерського договору, за яким Республіка Сполучених провінцій Нідерландів здобула незалежність від Іспанії. Її тривалий плин і перемога Республіки Семи сполучених провінцій (територія якої приблизно відповідає нинішнім Нідерландам) привели до великого територіального розколу в Європі і появі прототипу сучасних національних держав, за що вона часто називається Нідерландською революцією.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 20 квітня 2013. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Карл Юнг «Діагностуючи диктаторів: Гітлер, Сталін, Муссоліні»
Пряма Мова
Карл Юнг «Діагностуючи диктаторів: Гітлер, Сталін, Муссоліні»
Політика
Війни
Релігія
Європа
Нова історія
#ЦейДень
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left19 червня
21 червняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward