Популярна стаття
Початок
Столітньої війни
Восени 1337 року війська англійського короля Едуарда III розпочали наступ на півночі Франції, що стало початком війни, яка тривала 116 років і закінчилась для Англії втратою практично всіх володінь в континентальній Європі; у зв'язку з численними військовими зіткненнями, епідеміями, голодом і вбивствами населення Франції в результаті війни скоротилося на дві третини.
82074
Читати 3 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Приводом до війни стали претензії англійської королівської династії Плантагенетів на свої колишні володіння у материковій Європі, які вона втратила за Паризьким договором 1259 року між королем Франції Людовіком IX і королем Англії Генріхом III, а формальним приводом стали претензії англійського короля Едуарда III Плантагенета на французький престол після смерті в 1328 році Карла IV Капетинга.

У 1333 році Англія почала війну з Шотландією, яку підтримав французький король Філіп VI. Здобувши досить швидку перемогу, восени 1337 року англійці при підтримці фламандських міст розпочали наступ в Пікардії і здобули на початку Столітньої війни ряд перемог в Нормандії, у битві біля Кресі (1346). В битві біля Пуатьє (1356) англійці взяли в полон французького короля Жана II Доброго, за відсутності котрого країною став правити його син дофін Карл. Незважаючи на важке становище, в якому перебувала Франція, Едуард не став штурмувати Париж, а змусив в 1360 році Карла укласти принизливий для нього мир в Бретіньї, за підсумками якого французька корона втратила третину своїв володінь.

Іоанн II Добрий
Іоанн II Добрий

Після того, як в 1364 році Іоанн помер у полоні, французьким королем став Карл V, який почав своє правління з реорганізації армії і проведення економічних реформ. Оголосивши в 1369 році Англії війну, французи домоглися значних військових успіхів і витіснили англійців з континенту. Одночасно Англія розпочала війну проти Португалії, а Франція — з Кастилією; крім того по смерті Едуарда III в Англії розпочалось селянське повстання Вота Тайлера і Шотландія стала знову загрожувати з півночі. Все це сильно виснажило країни, і в 1396 році Англія і Франція уклали чергове перемир'я.

Едуард III, портрет кінця XVI ст.
Едуард III, портрет кінця XVI ст.

За цей час французький король Карл VI збожеволів, а в Англії змінилось кілька монархів. Після провалу мирних перемовин, в 1415 році Генріх V Ланкастер висадився у Франції. Претендуючи на титул французького короля і Нормандське герцогство, він захопив більшу його частину, а після перемоги у битві біля Азенкура підпорядкував собі половину Франції і в 1420 році змусив Карла VI підписати договір у Труа, за яким Генріх був визнаний регентом і наступником французького трону.

Продовжуючи військові дії, в 1428 році англійці взяли в облогу Орлеан, проте французькі війська з Жанною д'Арк на чолі змусили англійців відступити, що стало переломним моментом Столітньої війни. В 1435 році Бургундія перейшла на бік Франції, яка відвоювала спочатку Номандію (1450), потім Бретань і Гасконь. 17 липня 1453 року у битві при Кастильоні французи отримали вирішальну перемогу над англійцями, заволодівши містом Бордо, що завершило Столітню війну. Мирний договір за її підсумками був підписаний лише в 1475 році.

Франція, незважаючи на перемогу, вийшла з війни ослабленою і з втратою двох третин власного населення. Англія в результаті Столітньої війни втратила всі свої володіння на континенті (за виключенням міста Кале), якими володіла з XII століття, спустошила власну казну і спровокувала громадянську війну; зберігаючи претензії на французький престол, монархи Англії (а потім Великобританії) до 1801 носили титул королів Франції і відмовились від нього лише після поразки у війні з республіканською Францією.

Друк 20
«Цей день в історії» © 2001-24. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Коментарі

#ЦейДень

Все про 13 липня

Події, факти, персоналії