сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search menu
Мамлюкський султанат
В травні 1250 року в результаті захоплення влади в Каїрі мамелюками, що повалили династію Айюбідів, на Близькому Сході виникла нова держава - Мамлюкський султанат.
5891
Політика
Володимир Лук'янюк
Курдська династія Айюбідів захопила владу в Єгипті в 1171 році коли візир Єгипту Салах ад-Дін (Саладін) проголосив себе султаном, спираючись на тюрксько-сельджукські війська, які перебували в Єгипті на службі Фатімідського халіфату. Основу військ Айюбідів складали мамелюки, найманці з числа тюркських і кавказьких народностей, які з юнацького віку готувались виключно для війсьвої служби, і кожний султан чи емір мав свій особистий мамелюкський корпус.
Коли в 1249 році французький король Людовик IX очолив Сьомий хрестовий похід і в листопаді почав наступ на Каїр, султан Єгипту ас-Саліх Айюб несподівано помер і саме його мамелюкські загони під керівництвом Ізза ад-Діна (Айбека) завдали хрестоносцям поразки в лютому наступного року в битві при Мансурі. Новим султаном Єгипту став Туран-шах, син ас-Саліха Айюба. Проте його правління тривало лише 40 днів - зневага до мамлюків, прагенння розставити на ключові пости в Каїрі своїх людей і неврівноважений характер привели до відкритого конфлікту, в результаті якого Туран-шах був убитий, а влада в Єгипті перейшла до його мачухи Шаджар ад-Дурр, вдови ас-Саліха.
Сирійські Айюбіди і Аббасидський халіф аль-Мустасім відмовилися визнати Шаджар ад-Дурр законною правителькою Єгипту, проте мамелюки присягнули їй на вірність і в травні 1250 року Айюбідська династія повністю втратила контроль над Єгиптом. У липні Шаджар ад-Дурр вийшла заміж за Айбека, відмовшись від престолу на його користь. В 1253 році він зумів придушити внутрішній заколот, велике повстання бедуїнів і став абсолютним правителем Єгипту.
Мамлюкський султанат в 1279 році
Мамлюкський султанат в 1279 році
В 1257 році, бажаючи зміцнити своє положення перед загрозою мамелюкської опозиції, Айбек вирішив одружитись з дочкою еміра Мосула. Шаджар ад-Дурр, вважаючи, що її зраджено і знехтувано її зусиллями по сходженню чоловіка на престол, вбила чоловіка, і новим султаном Єгипту став його 13-річний син Аль-Мансур Алі.
Династії Бахрі, започаткованій Айбеком, вдалось остаточно вигнати хрестоносців з Палестини, відбити монгольську навалу, захопити мусульманські святині в Аравії і стати найпотужнішою силою на Близькому Сході, допоки в 1517 році Мамлюкський султанат не був завойований Османською імперією.
18 травня 2014 © Володимир Лук'янюк спеціально для «Цей день в історії». Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Політика
Африка
Середньовіччя
#ЦейДень
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left20 квітня
22 квітняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward