Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
menu
Темучін — Великий хан Монгольської імперії
У 1206 році на курултаї, що пройшов у Забайкаллі на березі ріки Онон, де він виріс, 44-річний Темучін був проголошений великим ханом всіх монгольських племен і отримав титул Чингізхан або «Повелитель Всесвіту». За двадцять наступних років, які пройшли у постійних завоюваннях, його імперія зі столицею у місті Каракорум простягалася від Аральського моря до Тихого океану і від Північного Китаю до Індії.
5743
Особистості
Володимир Лук'янюк
Чингізхан, народився під іменем Темучін у 1162 році в сім'ї вождя оного з монгольских племен. Коли йому було 9 років, він втратив батька і клан зрікся вдови та її дітей, котрі змушені були жити в принизливій бідності. У підлітковому віці Темучін поступив на військову службу до вождя сусіднього племені Тооріла, друга свого батька, і в одному з боїв захопив стільки трофеїв, що зміг організувати свій власний військовий клан.
Після того, як прийшлим племенем було викрадено жінку Темучіна, він напав на це плем'я і знищив його. Відчувши силу і успіх, Темучін організувавав завойовницькі походи проти інших кланів і племен, жорстоко знищуючи всіх, хто відмовлявся йому коритися. У 1186 році він він вже мав три тумена (30 тисяч) війська і за десять років завдяки успішній війні проти татар він став головним воєнначальником Тооріла, найсильнішого хана монголів, який завдяки службі виступив на боці держави Цзінь отримав від чжурчженів титул «Ван» (князь).
До 1204 року Темучін на чолі 45-тисячного війська підкорив практично всі монгольські племена, здолав Ван-хана, який виступив проти нього остерігаючись зростаючої потужності улуса Темучіна, і у 1206 році на курултаї, що пройшов у Забайкаллі на березі ріки Онон, де він виріс, Темучін був проголошений великим ханом всіх монгольських племен і отримав титул Чингізхан або «Повелитель Всесвіту».
Ігноруючи владу племінних вождів, Чингізхан ввів для них смертну кару за міжусобні війни, створив уніфіковану 120-тисячну армію і елітний 10-тисячний загін, який виконував функції секретної служби і особистої охорони. Члени сім'ї Чингізхана і особливо довірені особи очолювали цю потужну військову сили, з якою у 1209 році Чингізхан вирушив на завоювання Китаю.
До 1215 року він підкорив весь Північний Китай та Корею, до 1221 року — Хорезм, Бухару, Самарканд, Афганістан і на 1227 рік, коли Чингізхан помер під час чергового військового походу, його імперія зі столицею у місті Каракорум простягалася від Аральського моря до Тихого океану і від Північного Китаю до Індії.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 22 липня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.
Стаття «Темучін — Великий хан Монгольської імперії» торкається події, що стала визначальною в історії людства.

Коментарі

Дивіться також

Особистості
Азія
Середньовіччя
#ЦейДень
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left20 жовтня
22 жовтняkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward