Темучін — Великий хан Монгольської імперії
У 1206 році на курултаї, що пройшов у Забайкаллі на березі ріки Онон, де він виріс, 44-річний Темучін був проголошений великим ханом всіх монгольських племен і отримав титул Чингізхан або «Повелитель Всесвіту». За двадцять наступних років, які пройшли у постійних завоюваннях, його імперія зі столицею у місті Каракорум простягалася від Аральського моря до Тихого океану і від Північного Китаю до Індії.
13153
Читати 2 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

Чингізхан, народився під іменем Темучін у 1162 році в сім'ї вождя оного з монгольских племен. Коли йому було 9 років, він втратив батька і клан зрікся вдови та її дітей, котрі змушені були жити в принизливій бідності. У підлітковому віці Темучін поступив на військову службу до вождя сусіднього племені Тооріла, друга свого батька, і в одному з боїв захопив стільки трофеїв, що зміг організувати свій власний військовий клан.

Після того, як прийшлим племенем було викрадено жінку Темучіна, він напав на це плем'я і знищив його. Відчувши силу і успіх, Темучін організувавав завойовницькі походи проти інших кланів і племен, жорстоко знищуючи всіх, хто відмовлявся йому коритися. У 1186 році він він вже мав три тумена (30 тисяч) війська і за десять років завдяки успішній війні проти татар він став головним воєнначальником Тооріла, найсильнішого хана монголів, який завдяки службі виступив на боці держави Цзінь отримав від чжурчженів титул «Ван» (князь).

До 1204 року Темучін на чолі 45-тисячного війська підкорив практично всі монгольські племена, здолав Ван-хана, який виступив проти нього остерігаючись зростаючої потужності улуса Темучіна, і у 1206 році на курултаї, що пройшов у Забайкаллі на березі ріки Онон, де він виріс, Темучін був проголошений великим ханом всіх монгольських племен і отримав титул Чингізхан або «Повелитель Всесвіту».

Ігноруючи владу племінних вождів, Чингізхан ввів для них смертну кару за міжусобні війни, створив уніфіковану 120-тисячну армію і елітний 10-тисячний загін, який виконував функції секретної служби і особистої охорони. Члени сім'ї Чингізхана і особливо довірені особи очолювали цю потужну військову сили, з якою у 1209 році Чингізхан вирушив на завоювання Китаю.

До 1215 року він підкорив весь Північний Китай та Корею, до 1221 року — Хорезм, Бухару, Самарканд, Афганістан і на 1227 рік, коли Чингізхан помер під час чергового військового походу, його імперія зі столицею у місті Каракорум простягалася від Аральського моря до Тихого океану і від Північного Китаю до Індії.

Друк 3
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 22 липня 2016. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Стаття «Темучін — Великий хан Монгольської імперії» торкається події, що стала визначальною в історії людства.

Коментарі

#ЦейДень

Все про 15 квітня

Події, факти, персоналії