Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Болонський університет
В 1088 році зусиллями Матільди Тосканської в Болоньї почала діяти юридична школа Ірнерія, в якій вивчали римське право і риторику. До кінця XII століття вона набула слави в Європі і навчальний заклад отримав статус університету.
10541
Наука, освіта і техніка
Графиня Матільда, власниця більшості земель Північної Італії, проявляла інтерес до вивчення римського права, яке давало можливість обгрунтувати позицію римського папаства, яке вона підтримувала під час конфлікту з престолом Священної Римської імперії. Кращим спеціалістом у цьому питанні був Ірнерій, коментатор і викладач законів імператора Юстиніана в місцевій школі вільних мистецтв. На прохання Матільди в 1088 році він відкрив у Болоньї спеціальну юридичну школу, де готували легістів, спеціалістів з римського права як опонентів юристам зі звичаєвого права.
Досить швидко школа Ірнерія стала популярнішою за Равенську і завдяки підтримці імператора Фрідріха I Барбаросса в 1158 році вона отримала статус університету, а його студентам було надане імператорське заступництво під час поїздок по Європі. Особливістю Болонського університету була система студентських "земляцтв", створених для захисту від міських законів, які вводили колективне покарання на іноземців за злочини і борги своїх співвітчизників. Саме ці земляцтва вибирали ректора та університетську раду, яка наймала викладачів та професорів, визначала їхню платню та слідкувала за дотриманням викладачами належного навчального процесу.
Іншою особливістю Болонського університету було те, що він тривалий час лишався закладом, де вивчалась виключно юриспруденція. В XII столітті стало вивчатись крім римського і канонічне право, і лише з XIV століття в програмі університету з'явились медицина, філософія і теологія. Крім того в Болонському університеті мали можливість навчатись і викладати жінки. Викладачі університету мали високе положення серед громади міста — вони були звільнені від податків, військової служби і мали всі права громадян міста, для якого часто виконували громадські доручення посланців, представників чи судей.
Свого розквіту університет досягнув у XIII столітті, після чого почався спад. Міська влада стала втручатись в навчальний процес — спочатку в університеті були створені кілька кафедр, які фінансувалися з міської казни, а не із студентської платні, що привело до зниження якості викладацького складу та навчального процесу і залежності викладацького складу від міського муніципалітету. Згодом в Болоньї було видано розпорядження, яке дозволяло викладати лише громадянам міста, що змусило кращих професорів переїхати в Пізу, Перузу, Падую і Павію. Це значно погіршило якість навчання і авторитет Болонського університету вцілому.
«Цей день в історії» © 2001-19. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.
Стаття «Болонський університет» торкається події, що стала визначальною в історії людства.

Коментарі

Дивіться також

Битва біля Кахамарка
Сьогодні
Битва біля Кахамарка
Наука, освіта і техніка
Європа
Середньовіччя
#ЦейДень
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left15 листопада
17 листопадаkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward