Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Олег, підкорювач Києва
Згідно «Повісті минулих літ» у 882 році Олег, опікун малолітнього новгородського князя Ігора, здобув Київ, куди переніс столицю Давньоруської держави і де правив наступні тридцять років.
25723
Особистості
Володимир Лук'янюк
Олег став князем Новогородським (за «Повістю минулих літ») у 869 році або воєводою (за «Новгородським першим літописом») по смерті Рюрика як опікун його однорічного сина Ігора. Поступовий занепад Балтійсько-Каспійського торгового шляху, що сполучав Скандинавію з Арабським халіфатом, спонукав Олега йти походом на південь і у 882 році згідно «Повісті минулих літ» з великим військом з варягів, чуді, мері, весі та кривичів він захопив міста Смоленськ та Любеч і, рухаючись по Дніпру, підійшов до Києва, який захопив, вбивши намісників Рюрика Аскольда і Діра.
Не приєднуючи завойовані міста до своїх північних володінь, Олег перетворив Київ, невелике городище на Замковій горі, який з часом став важливим пунктом на шляху «з варягів у греки», на свою столицю («мать городів руських»), куди він перемістив основні війська, обклавши даниною Новгород. Протягом наступних років Олег підкорив племена древлян, сіверян, радимичів, уличів та тиверців і зумів відкупитися від угорських племен, які взяли в облогу Київ у 898 році.
Про похід Олега на Константинополь нема жодних згадок у візантійських документах того часу, що ставить під сумнів не лише факт походу і «прибиття щита до воріт Царгорода», але й договір, нібито укладений Олегом у 907 році, за яким Візантія обіцяла платити Олегу данину
Значно зміцнивши і розширивши державу, в 907 році з 80-тисячною армією Олег здійснив морський похід на Царгород (Константинополь). Взявши в облогу місто, Олег змусив візантійського імператора Лева VI Філософа виплатити величезну данину. Після походу на Царгород Олег отримав прізвисько Віщий (пророк), оскільки відмовився випити отруєне вино, надіслане візантійцями.
Згідно і руських і візантійських джерел у 911 році Олег направив до Константинополя посольство, яке уклало від його імені торговий договір, який, очевидно, є першим підтвердженням русько-грецьких міждержавних відносин і найдавнішим руським юридичним документом.
За «Новгородським першим літописом» Олег не був київським князем, а воєводою при Ігорі, який після вбивства повернувся в Стару Ладогу, де й помер у 922 році
Дата смерті Олега і місце його захоронення достовірно невідомі — за «Повістю минулих літ» він помер 912 року і похований у Києві, а за новгородським літописом — на десять років пізніше і похований у Старій Ладозі. В обох документах згадується легенда про передбачення загибелі Олега від укусу змії, що вилізла з черепа його померлого коня.
Спадкоємцем Олега на княжому престолі в Києві став Ігор Рюрикович, перший руський князь, про якого є згадки у візантійських та західних хроніках.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 07 травня 2012, востаннє оновлено 22 травня 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

«цей день в історії»
ПОДКАСТИ
Особистості
Україна
Європа
Середньовіччя
#ЦейДень
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left17 листопада
19 листопадаkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward