Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Теми
Регіони
нові статтіпопулярні статтівсі статті
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
search
Цей день в історії
reorder
Рюрик, князь Ладозький
На запрошення ільменських слов'ян, кривичів, прибалтійсько-фінських племен весі та чуді у 862 році варяг Рюрик став княжити на землях в околиці Ладозького озера.
17993
Особистості
Володимир Лук'янюк
Навколо родоначальника династії Рюриковичів існує багато легенд, що пов'язано із невеликою кількістю документів про нього. Його ім'я згадується в «Житті святого князя Володимира», написаному близько 1070 року монахом Яковом Чорноризцем, та в «Повісті минулих літ», написаній на сорок років пізніше. В різний час під сумнів ставилася хронологія життя Рюрика, реальність його самого та його братів, їх походження, і, особливо, сама політична ідея «покликання варягів».
Згідно з «Повістю минулих літ» слов'янські та фінські племенні союзи з околиць Ладозького озера тривалий час платили данину варягам (військовим найманцям), що приходили на їх землі з-за Варязького (Балтійського) моря. Після того, як між ними почались тривалі міжусобиці було прийнято рішення запросити до них правителем одного з варягів, Рюрика. Його етнічне походження залишається невідомим — за одними версіями він був датським конунгом (правителем) з міста Хедебю на службі франкських королів династії Каролінгів, за іншою — князем слов'янського племені ободритів, що проживали на території сучасної Саксонії (Німеччина).
Рюрик прибув зі своїм родом, руссю, і правив на землях поблизу Ладозького озера, де проживали кривичі, меря та мурома. Разом з ним прибули його брати Синеус та Трувор: Рюрик став правити в Старій Ладозі, Синеус — в Білоозері, а Трувор — в Ізборську. Через два роки брати померли, і в 864 році Рюрик залишив Ладогу і на території ільменських словенів, де ріка Волхов витікає з озера Ільмень, заснував нове поселення (т. зв. Рюрикове Городище), на місці якого по його смерті виникло місто Новгород.
У Рюрика було кілька дружин, одна з яких — Ефанда — була (можливо) дочкою норманського князя і матір'ю Ігора, який народився в 878 році. По смерті Рюрика в 879 році в Новгороді як опікун Ігора став княжити (можливо її брат) Олег, відомий як Віщий.
Напівлегендарний Рюрик, його син Ігор, онук Святослав Ігорович і правнук Володимир Святославич є спільними предками всіх Рюриковичів, князівського, а потім царського та королівського родів, що правили на Русі, в Московії, Галицько-Волинських землях, Угорсько — Хорватському королівстві, Литві, Болгарському царстві, Грузинському царстві та Герцогствах Австрія і Штирія.
Володимир Лук'янюк © спеціально для «Цей день в історії», 05 травня 2012, востаннє оновлено 17 травня 2017. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 3.0 Неадаптована» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Сподобалась стаття? Підтримайте чашкою кави.

Коментарі

Дивіться також

Особистості
Україна
Європа
Середньовіччя
#ЦейДень
Події, факти, персоналії
keyboard_arrow_left14 листопада
16 листопадаkeyboard_arrow_right
© 2001-19
info_outline
format_color_fill

arrow_upward