Цей день в історії
сьогодні
Заголовки
arrow_right
Хронологія
Рубрики
Регіони
всі статтінові статтіпопулярні статтівипадкова стаття
Правила життя
Подкасти
ЗНО
Ще
arrow_right
Моя історія
Підтримати
Цей день в історії
menu
toggle_off
Популярна стаття
Велике
переселення народів
Людина і суспільствоВолодимир Лук'янюк
У 375 році племена гунів і аланів завдали поразки племінному союзу остготів, які проживав у Північному Причорномор'ї. Зруйнувавши їх столицю Данпарстад, гуни рушили через Нижнє та Середнє Подунав'я, на Балкани і в Західну Європу, що привело до міграції германських племен вглиб Римської імперії, захоплення її територій і, врешті решт, її падіння.
44155
Читати 4 хв.
Читати пізніше
До обраного
reply

У кінці II століття під натиском демографічних факторів та через похолодання в Європі племена готів, вандалів та гепідів, що проживали у Скандинавії та Північній Прибалтиці, почали рух на південь в пошуках нових земель для проживання. З часом готи дійшли до Придніпров'я, де в III столітті на півночі Чорного моря заснували державу Оюм. Частина з них (остготи) рушила далі на Схід і оселилась на землях між Доном і Дніпром та в Криму, а інша (вестготи) — на Балкани, витіснивши римлян із Дакії (счасна Румунія). В середині IV століття готи прийняли християнство і володіли власним алфавітом.

Близько 370-го року в районі гирла Дону з'явилися середньо-азіатські племена гунів, очолювані каганом Баламером. В 375 році вони розбили війська короля готів Германаріха і, перейшовши Дніпро, напали на вестготів, змусивши їх відійти спочатку за Прут. До кінця середніх віків невеликі колонії остготів зберігались лише в Криму, а решта підкорилась гунам, разом з ними колонізувавши Паннонію (нинішня Угорщина).

Під натиском гунів вестготи були змушені перейти Дунай і в 378 році у битві біля Адріанополя завдали Східній Римській імперії нищівної поразки, спустошили Фракію, Грецію і близько 400-го року розпочали похід на Італію. В 410 році вестготи на чолі з Аларіхом захопили і розграбували Рим, після чого рушили на Сицилію. Не зумівши переправитись у Північну Африку і закріпитись в Італії, вестготи вернулись на північ і в Галлії зіткнулись з полчищами вандалів та аланів. Зумівши їх витіснити, у 418 році вони заснували своє перше королівство — Тулузьке. В 451 році вестготи разом із римлянами в битві на Каталаунських полях завдали поразки гунам, зупинивши їх просування на Захід.

Після смерті в 453 році їх ватажка Атіли, імперія гунів, яка простягалась від Волги до Рейну, розпалась і основна їх частина відійшла в причорноморські степи, опинившись в VI-VII століттях в складі Тюркського каганату. З ослабленням держави гунів, остготи, які проживали в Панонії і Дакії на правах римських федератів, розпочали війну проти Риму. В 476 році їх полководець Одоакр завоював Італію, змістив останнього західного римського імператора Ромула і проголосив себе королем Італії.

На цей час держава вестготів досягла вершини своєї могутності — вона займала південь сучасної Франції та майже всю сучасну Іспанію, ставши найбільшою державою варварів на руїнах Римської імперії. Поряд з племенами свевів, вестготи вважаються предками сучасних іспанців та португальців. Території північніше Тулузького королівства колонізували германські племена франків, які разом з бургундами зуміли відвоювати у вестготів значну частину Галлії і створити власну Франкську державу. Витіснені з Піренеїв вандали, в 429 році переправились через Гібралтарську протоку і в 439 році захопили Карфаген, який став столицею Королівства вандалів і аланів короля Гейзеріха. Воно проіснувало менше ста років до завоювання Візантією. З часом вандали асимілювались місцевими племенами і з VI століття не згадуються як окремий етнос.

З VI століття германські племена англів, саксів, ютів і фризів з півночі сучасної Німеччини переселились в Британію, де проживали кельти, а бретони, витіснені англосаксами, мігрували на північний захід сучасної Франції. Приблизно в цей же час протослов'яни з північного Прикарпаття почали розселення в Придунав'я та в райони Прип'яті з наступним переміщенням на південь по правобережжю Дніпра і на захід до Вісли та Одера. В 623 році на території сучасної Чехії та Австрії виникло перше слов'янське державне утворення — держава Само, названа за іменем ватажка повсталих проти Аварського каганату племен.

Результатом Великого переселення народів, формальною датою завершення якого вважається 585 рік, коли вестготи повністю підкорили Піренейський півострів, стало падіння Західної Римської імперії і утворення на її території т. зв. варварських королівств, які формувались і розвивались під впливом римської політичної системи та римського права і стали попередниками сучасних європейських держав, а розмовний різновид латинської мови, поширений в провінціях Римської імперії став основою сучасних романських мов.

Друк 4
Володимир Лук'янюк спеціально для © «Цей день в історії», 22 березня 2012. Текст статті поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов'язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку.

Стаття «Велике переселення народів» торкається події, що стала визначальною в історії людства.

Коментарі

#ЦейДень
Події, факти, персоналії